COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow COVID-19 sa nekontrolovateľne šíri aj v rodinách. O život bojujú manželské páry.
COVID-19 sa nekontrolovateľne šíri aj v rodinách. O život bojujú manželské páry. Formátovať pre tlač

27 október 2020    

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach je aktuálne (28.10.) hospitalizovaných 80 pacientov nakazených koronavírusom. Väčšina z nich leží na Klinike infektológie a cestovnej medicíny, o ďalších sa starajú na reprofilizovaných oddeleniach Kliniky pneumológie a ftizeológie ako aj v priestoroch Neurologického oddelenia. Lôžka vyčlenené pre nakazených pacientov sú k dnešnému dňu obsadené na 63%.

O najkritickejších pacientov, ktorí by bez umelej pľúcnej ventilácie už nemali šancu prežiť, sa starajú na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). Momentálne (28.10.) tu leží 9 pacientov v kritickom stave, z nich 8-mi sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV). Medzi nimi aj manželia, ktorí sa sem dostali krátko po sebe. Pľúcna ventilácia im vdychuje život už takmer dva týždne. Nepatria pritom ešte do vekovo rizikovej skupiny.

Mimoriadne nebezpečná diagnóza COVID – 19 

U nás máme aj mladších pacientov, momentálne náš najmladší pacient má 38 rokov, máme i 46-ročného, aj päťdesiatnikov. Čiže neležia tu len starší  pacienti, naopak. Sú tu hospitalizovaní aj relatívne zdraví ľudia v strednom veku, pacienti, ktorí nemajú závažné  pridružené ochorenia. Z toho vidieť, že COVID-19 je mimoriadne nebezpečná diagnóza. Nie je to tak, ako si mnohí myslia, že je to choroba starých a chorých, hovorí primár OAIM UNLP Košice Ján Michlík. „Zatiaľ sa nám podarilo úspešne vyliečiť dvoch pacientov, 81-ročného pána a 59-ročnú ženu, ktorí boli odpojení od umelej pľúcnej ventilácie a v zlepšenom stave prepustení z nášho oddelenia.“  

Každé ráno s kolegami počas vizity skontrolujú všetkých  pacientov, ktorí sú napojení na UPV. „Oblečieme sa do špeciálnych odevov, ja vyšetrím pacienta a kolegovia si zaznamenajú aktuálne údaje. Sledujeme saturáciu kyslíka, tlak, akcie srdca, parametre na dýchacom prístroji. Ak sa stav pacienta zlepšuje, znižujeme dávku sedatív a začíname s odpájaním od ventilátora cez podporné ventilačné režimy. Klinický stav pacientov počas dňa lekár opakovane kontroluje,“ zhrnul primár Michlík.

V ohrození života a zdravia

Zdravotnícky personál, ktorý sa stará o ťažko chorých, nevládnych a vysoko infekčných pacientov prežíva extrémne náročné obdobie. Okrem kmeňových sestier z OAIM im už vypomáhajú aj kolegyne z iných oddelení.  
Keď vstúpime do sály s pacientmi špeciálne ustrojené, snažíme sa pracovať hlavne pomaly a pokojne. Lebo keď človek pracuje unáhlene, spraví chybu, a COVID-19 chyby neodpúšťa“ hovorí zdravotná sestra z OAIM. „Je to oveľa väčší stres, starať sa o pacientov s „covidom“, ako s iným ochorením. Rozhodne je to väčšia psychická aj fyzická záťaž. Nedá sa tomu vyhnúť, máme strach o seba a o svojich blízkych,“ hovorí ďalšia a pomaly sa oblieka do ochranného oblečenia, na hlavu si dáva kuklu. Bude tak spolu s kolegyňami najbližších 5 hodín, kým sa nepostarajú o 9 najťažších prípadov. Zatiaľ. Lebo hrozí, že počty infikovaných budú stúpať. A s tým aj počty chorých, odkázaných na pomoc lekárov, aj záchranu života.

Na pokraji síl

Hoci UNLP Košice zatiaľ situáciu zvláda, všetci – lekári, sestry aj  zdravotnícky personál sa s obavami pripravujú na horšie časy. „Ak bude narastať počet kriticky chorých pacientov na COVID-19, situácia bude aj u nás mimoriadne vážna. Už teraz máme oddelenie takmer naplnené. Sme na hranici toho, čo sa dá zvládnuť. Ak by pribúdali pacienti, vyžadujúci UPV, budeme ich musieť presúvať na JIS Kliniky úrazovej chirurgie. Je síce plne vybavená, ako aj naše oddelenie, ale bude veľmi ťažké to zvládnuť,“ konštatuje primár OAIM Ján Michlík.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 29 október 2020 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001