COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow Najťažšie prípady COVID-19 končia na umelej pľúcnej ventilácii, vek pri tom nerozhoduje
Najťažšie prípady COVID-19 končia na umelej pľúcnej ventilácii, vek pri tom nerozhoduje Formátovať pre tlač

23 október 2020    

Na Klinike infektológie a cestovnej medicíny (KICM) sa už liečila 20-ročná študentka zo zahraničia i 98-ročná žena. Umelú pľúcnu ventiláciu si vyžadoval aj 38-ročný muž bez akýchkoľvek iných sprievodných ochorení. Štatistiky však ukazujú, že väčšina hospitalizovaných pacientov je nad 65 rokov. Riziko úmrtnosti vzhľadom na vek, je u týchto pacientov v porovnaní s pacientmi medzi 18 a 29 rokom života 90-krát väčšie, u pacientov nad 85 rokov až 630-krát väčšie.

  

Dĺžka pobytu v nemocnici sa nedá predpokladať

Dĺžka hospitalizácie infikovaného pacienta je individuálna, rozhoduje závažnosť zdravotného stavu. Závisí to aj od obdobia, kedy sa začali prejavovať prvé príznaky.

„Pri nekomplikovanom priebehu ochorenia ide v priemere o 10 až 12-dňovú hospitalizáciu. Ak je antigénový test, ktorý je s výsledkom hotový do 15 minút, negatívny, pacient môže byť prepustený, lebo nepredstavuje žiadne riziko nákazy,“
vysvetlil MUDr. Martin Novotný, PhD., primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice.

„Ak má ale pacient diagnózu napr. onkologickú a má respiračnú tieseň, treba rozhodnúť, čo viac limituje pacienta pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, teda ktorá diagnóza viac ohrozuje jeho život,“
doplnil prof. Pavol Jarčuška, prednosta KICM.

Umelá pľúcna ventilácia pomáha prežiť

Pacientov v kritickom stave presúvajú z infekčnej kliniky na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV). V prípade komplikovaného priebehu ochorenia môže pacient zotrvať na UPV aj niekoľko týždňov. Zdravotný stav pacientov na UPV sa v konečnom dôsledku zlepší.

„Niektorí pacienti majú takú nízku hladinu kyslíka v krvi, že ak by neboli napojení na pľúcny ventilátor, nemali by šancu prežiť.  V spolupráci s Oddelením anestéziológie a intenzívnej medicíny sa nám takto podarilo zachrániť  81-ročnú onkologickú pacientku s ochorením Covid-19,  či 75-ročného muža,“ konštatoval primár KICM Novotný.

Liečba je individuálna

„Pacientov liečime aj vysokoprietokovým kyslíkom. Tým odďaľujeme nutnosť invazívnej pľúcnej ventilácie a liečbu antivirotikami podľa závažnosti stavu. Antibiotiká podávame na prevenciu sekundárneho bakteriálneho zápalu pľúc, sledujeme imunologický status pacientov a podľa potreby podávame imunomodulačnú a imunostimulačnú liečbu. Reagujeme na aktuálne prejavy ochorenia, ktoré liečbou minimalizujeme a podávame vitamíny,“ popísal postup liečby infikovaných pacientov primár Novotný.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 27 október 2020 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001