COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow UNLP Košice preinvestuje viac ako 6,5 MIL. Eur
UNLP Košice preinvestuje viac ako 6,5 MIL. Eur Formátovať pre tlač

16 október 2020    

Do konca tohto kalendárneho roka a v priebehu budúceho roka plánuje Univerzitná nemocnica   L. Pasteura v Košiciach prvé investície vo výške 6,5 mil. eur na rozvoj nemocnice. Oznámil to generálny riaditeľ nemocnice Vladimír Grešš. Nemocnica získa financie kombináciou z vlastných zdrojov, mimoriadnych kapitálových  zdrojov pridelených z Ministerstva zdravotníctva SR a z eurofondov.

 

Investície budú smerovať na zabezpečenie:

• 3,2 mil. EUR na sanovanie vážnych havarijných stavov v nemocničných budovách a spustenie     nových röntgenov a magnetickej rezonancie

• 2,3 mil. EUR na rekonštrukciu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny

• 1 mil. EUR na zabezpečenie zdravotníckej techniky pre liečbu pacientov COVID-19

Havarijný stav budov, röntgeny a magnetická rezonancia

Revízia stavu budov a nehnuteľností poukázala na zanedbávanie pravidelného investovania do obnovy budov a zariadení. „Vo výške 2,435  mil. eur musíme nevyhnutne riešiť neodkladné opravy a to najmä havarijný stav vzduchotechniky, chladenia a kúrenia. V pláne je aj nákup záložného kompresora pre medicinálny vzduch  pre areál  na Tr. SNP a pre Detskú fakultnú nemocnicu Košice. V prípade výpadku existujúceho kompresora by ostali obe nemocnice bez dodávky stlačeného vzduchu, ktorý je potrebný  pre liečbu pacientov  a pri operáciách  na operačných sálach.  Časť financií pôjde aj na modernizáciu práčovní, ktoré stále používajú technológie staré vyše 40 rokov," spresňuje rozsah investícií na obnovu Vladimír Grešš, generálny riaditeľ UNLP v Košiciach.

Súčasťou týchto investícií bude aj postupná modernizácia signalizačného systému pacient - sestra v budove nemocnice na Tr. SNP. Ide o starý systém  z 80-tych rokov minulého storočia. Nemocnica takisto pripravuje modernizáciu technológie stravovacej prevádzky, v oboch objektoch nemocnice.

Viac než trištvrte milióna na stavebné úpravy pre nové röntgeny a magnetickú rezonanciu

Takmer  385.000 € z celkovej sumy pôjde na nevyhnutné stavebné úpravy pre umiestnenie a inštaláciu štyroch nových röntgenov. Dva majú byť nainštalované na Rastislavovej ulici, jeden v pavilóne Kliniky pracovného lekárstva a Neurologického oddelenia. Druhý v chirurgickom monobloku na treťom poschodí.  Dva röntgeny budú umiestené na Oddelení urgentného príjmu na Tr. SNP.

Samotné röntgeny boli zakúpené ešte v decembri minulého roka. Dohromady ich je sedem. Pre nezrealizované stavebné úpravy  v prvej polovici tohto roka sa však podarilo nainštalovať len tri. Ďalšie štyri by tak po ukončení verejného obstarávania na stavebné práce a ich realizácii mali slúžiť pacientom od jari 2021.  Aj nová magnetická rezonancia by mala byť uvedená do prevádzky v  prvej polovici  roku 2021.  Umiestnená bude v budove nového urgentného príjmu na Rastislavovej ulici.  Náklady na stavebné úpravy presiahnu 380.000 €. 

„Spolu tak na havarijné stavy a sprevádzkovanie nových röntgenov a magnetickej rezonancie použijeme 3,2 mil. eur,"  uviedol V. Grešš.

Kliniku, kde sa liečia pacienti s ochorením COVID-19, chceme zrekonštruovať z fondov EÚ

UNLP Košice sa bude uchádzať aj o financie z európskych štrukturálnych fondov, konkrétne z výzvy na posilnenie kapacít v zdravotníckom systéme v súvislosti s pandémiou COVID-19. Výška príspevku pre UNLP Košice je 2,3 mil. €. Pavilón, kde sídli Klinika infektológie a cestovnej medicíny, bude zrekonštruovaný v roku 2021. Ide o kliniku, kde sa aktuálne prioritne venujú liečbe pacientov s ochorením COVID-19.

„Objekt by mal prejsť kompletnou  rekonštrukciou, ktorá je nevyhnutná pre efektívnejšiu liečbu a starostlivosť o pacientov na jednom mieste. V rámci možností pribudnú moderné ambulancie s novým prístrojovým vybavením. Pripravované stavebné riešenie by malo zvýšiť aj bezpečnosť práce zdravotníckeho personálu," hovorí V. Grešš.

1 milión eur na zdravotnícku techniku

„V mimoriadne zložitom a zanedbanom stave je aj množstvo zdravotníckej techniky. Milión eur, ktorý plánujeme investovať z kapitálových výdavkov, pokryje skutočne len to najnevyhnutnejšie," hovorí výkonný riaditeľ UNLP Košice Martin Paulo. „Prioritne by malo ísť o doplnenie zdravotníckej techniky pre liečbu pacientov s ochorením COVID-19".

V krátkom čase chce nemocnica zabezpečiť mobilný RTG prístroj a ultrazvukové prístroje, ktoré sa používajú na diagnostiku COVID pneumónie. „V súčasnosti už dopĺňame  vybavenie jednotiek intenzívnej starostlivosti tak, aby spĺňali najvyšší štandard." Pôjde o JIS na Klinike infektológie a cestovnej medicíny, Klinike úrazovej chirurgie, Klinike pneumológie a ftizeológie a IV. internej klinike. Pribudnúť by mal aj prístroj na High FLOW oxygenáciu - je to typ neinvazívnej podpory dýchania pacienta," uzavrel riaditeľ Paulo.  

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 16 október 2020 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001