COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow COVID-19 arrow UNLP Košice reprofilizuje lôžka, pozastavila prax študentov
UNLP Košice reprofilizuje lôžka, pozastavila prax študentov Formátovať pre tlač

13 október 2020    

 V UNLP Košice každým dňom stúpa počet pacientov nakazených koronavírusom. Kým pred týždňom bolo hospitalizovaných 16 infikovaných, dnes ich je spolu 44. Z nich šiesti pacienti sú v kritickom stave, napojení na umelú pľúcnu ventiláciu na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Klinika infektológie len pre COVID pozitívnych

Vzhľadom na to, že počet infikovaných pribúda, UNLP Košice vyčlenila všetky lôžka na Klinike infektológie a cestovnej medicíny pre pacientov nakazených koronavírusom. „Ide spolu o 50 lôžok, vrátane 6-tich na JIS. Momentálne sú obsadené na 85%,“ informoval výkonný riaditeľ UNLP Košice pre vedu, výskum a vzdelávanie Peter Kizek.

Infekční pacienti s inými ochoreniami sú hospitalizovaní v priestoroch Kliniky pracovného lekárstva. Aktuálne sú tam umiestnení štyria pacienti.

96 lôžok je pripravených na reprofilizáciu

Pre pozitívnych pacientov sú pripravené priestory Kliniky pneumológie a ftizeológie. Ak by ani tie nepostačovali, vyčleníme lôžka na Neurologickom oddelení. Bežní pacienti z týchto oddelení budú dočasne presunutí na iné medicínske pracoviská,“ doplnil výkonný riaditeľ Kizek.

Stúpajú počty nakazených zdravotníkov

UNLP Košice má aktuálne potvrdenú pozitivitu na koronavírus u 18 zamestnancov z desiatich medicínskych pracovísk. „Momentálne testujeme ďalších zamestnancov i pacientov, s ktorými mohli prísť do styku. Otestovali sme už stovky ľudí, na výsledky testov čakáme“ povedal Martin Paulo, výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť. „Vzhľadom na vzrastajúci počet infikovaných sme pozastavili plánované operácie a hospitalizácie. Akútna operatíva funguje v plnom rozsahu, to zn. že o traumatologických, onkologických pacientov alebo tam, kde hrozí riziko poškodenia zdravia funguje zdravotná starostlivosť na 100%,“ doplnil výkonný riaditeľ Paulo.

„Vo všeobecnosti platí, že naši zamestnanci v prípade akýchkoľvek prejavov respiračnej infekcie alebo iných príznakov v súvislosti s COVID-19 nevykonávajú zdravotnú starostlivosť. Zdravotnícki zamestnanci pri kontakte s pacientom používajú osobné ochranné pracovné prostriedky a pri ich použití je riziko prenosu infekcie na pacienta minimálne,“ zdôraznil riaditeľ Paulo.

Študentov dočasne k pacientom nepustia

„Epidemiologická situácie nie je priaznivá, preto sme dočasne pozastavili aj prax medikov a študentov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé nemocnice prerušili aj odborné stáže svojich lekárov, ktorí sa pripravovali na atestácie a presúvajú si ich späť na vlastné pracoviská,“ povedal riaditeľ Kizek.

Dve tisícky antigénových testov v UNLP

Prvých niekoľko stoviek antigénových testov mala UNLP Košice k dispozícii najprv na Klinike infektológie a cestovnej medicíny. „Vzhľadom na to, že sa osvedčili, zakúpili sme ďalšie dve tisícky antigénových testov, ktoré používame od piatka na testovanie pacientov, zamestnancov a oteckov pri pôrode,“ upresnil Kizek. UNLP aktuálne očakáva ďalších niekoľko tisíc antigénových testov, ktoré boli obstarané vládou SR.

Vypomáhajú aj profesionálni vojaci

Pri veľkokapacitnom odberovom mieste (VOM) na Ipeľskej od minulého týždňa vypomáhajú traja príslušníci ozbrojených síl SR, ktorí usmerňujú dopravu a dohliadajú na plynulosť testovania. Ďalší štyria vypomáhajú v nemocničných skladoch a na triážových miestach (triediacich miestach pre pacientov). Vo VOM aktuálne odoberáme 350 vzoriek denne, spočiatku to bolo do 300 vzoriek.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 13 október 2020 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001