COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow AKTUÁLNE.SK: Protestujúcim sestrám dochádzajú sily. Desať dôvodov, prečo neuspejú
AKTUÁLNE.SK: Protestujúcim sestrám dochádzajú sily. Desať dôvodov, prečo neuspejú Formátovať pre tlač

18 január 2016    

Uverejnené: 16.1.2016

Namiesto úspechu fiasko. Hoci protest zdravotných sestier stále trvá, je čoraz jasnejšie, že nič nedosiahne. Sestier, ktoré sťahujú výpovede, každý deň pribúda a ich sily sa naďalej trieštia. Aktuálne.sk zhrnulo hlavné dôvody, prečo tento protest zlyháva.
 
Keďže s podávaním hromadných výpovedí sestry začali v novembri minulého roka, veľká časť z nich v nemocniciach skončí už tento mesiac, ďalšie vo februári. Požadovaný tlak na vládu, aby riešila ich požiadavky, však nevytvorili.

K sestrám z prešovskej nemocnice vo výpovedi chodia kontroly zo Sociálnej poisťovne
Namiesto toho sa čoraz väčšmi rúca i beztak krehká jednota protestujúcich sestier. Až 558 z nich si to už rozmyslelo a výpoveď stiahlo, 795 je stále na odchode. Už teraz je však jasné, že aj keby odišli, zdravotnú starostlivosť to neohrozí. Celý protest sa tak míňa účinkom.

Prečo sa sestrám nepodarí napodobniť úspech nemocničných lekárov, ktorí si podávaním hromadných výpovedí v roku 2011 zabezpečili zvýšenie platov? V čom organizátorky tohto protestu spravili chybu? Tu je desať dôvodov, ktoré mohli rozhodnúť:

1. Nevhodné načasovanie
Niet pochýb, že ak organizátorky rátali s takouto formou protestu, mali s ním začať skôr, alebo, naopak, pozdržať ho, až kým nenastúpi nová vláda. Prísť s ním tesne pred voľbami, ktoré budú v marci, nebolo najšťastnejšie riešenie.

„To, že zdravotné sestry s protestom začali len krátko pred voľbami, dáva priestor na jeho spochybňovanie,“ povedala pre Aktuálne.sk sociologička Monika Čambáliková. Preto sa podľa nej celá akcia spolitizovala.

Protest sa navyše začal až po tom, čo poslanci schválili štátny rozpočet, a keďže sa blížia voľby, parlament bude rokovať už len zopár dní. Organizátorky protestu si teda nevybrali najvhodnejší čas na presadzovanie svojich požiadaviek.

2. Slabá podpora a nejednotnosť
Do protestu, ktorý zorganizovalo Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek, sa ich celkovo zapojilo 1 353.

Vo všetkých nemocniciach však pracuje takmer 19-tisíc zdravotných sestier, z toho 13 500 v univerzitných a fakultných. Spolu s ambulantnými sestrami je ich vyše 43-tisíc.

V porovnaní s týmito číslami nie je teda počet tých, čo dali výpoveď, vysoký. V štátnych nemocniciach sa pre odchod rozhodla vlastne iba desatina z nich, čo je málo na to, aby vládu pritlačili k múru.

čítať ďalej:
http://aktualne.atlas.sk/slovensko/zdravotnictvo/protestujucim-sestram-dochadzaju-sily-desat-dovodov-preco-neuspeju.html

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 18 január 2016 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001