COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow TASR: UNLP v Košiciach sľubuje čoskoro ďalší medicínsky zázrak
TASR: UNLP v Košiciach sľubuje čoskoro ďalší medicínsky zázrak Formátovať pre tlač

06 november 2015    

Uverejnené: 11.10.2015

Absolútnym prvenstvom minimálne v strednej Európe sa môže chváliť tím lekárov Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie a Neurochirurgickej kliniky v Univerzitnej nemocnici Luisa Pasteura (UNLP) v Košiciach. Ešte v roku 2013 sa im podarila rekonštrukcia tvárovej a lebečnej časti pomocou titánových implantátov, u ďalšieho pacienta v roku 2014 učinila rekonštrukcia jednej tretiny lebky doslova zázrak.
     
UNLP znova sľubuje unikát. "Tím lekárov čoskoro predvedie ďalší zázrak - tvár na mieru, približne 75 % tváre z titánu," uviedla pre TASR hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová. Titánové implantáty sú vyrobené najvyspelejšou technológiou.

      Špeciálny implantát pochádza z dielne vedcov z inštitútu CEIT biomedical engineering a Katedry biomedicínskeho inžinierstva a meraní Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) pod vedením profesora Jozefa Živčáka. Výsledný medicínsky produkt bol vyrobený unikátnou technológiou laserového sinterovania práškovej zliatiny titánu spadajúcej do oblasti 3D tlače. Cieľom je, aby človek, ktorý má nosiť implantát, po operácii fungoval ako pred nehodou a v prípade kraniálneho či tvárového implantátu,
aby získal pacient svoju pôvodnú podobu.

      Unikátna operácia zachránila tridsiatnika Juraja, ktorý pred desiatimi rokmi utrpel úraz hlavy po páde zo štvormetrovej výšky. Pôvodný implantát, ktorý Jurajovi voperovali po úraze, bol len provizórny akrylátový. Ten však vytváral tlak na mozog a spôsoboval mu bolesti hlavy. Komunikačné, ale aj životné funkcie boli oslabené, muž nevedel rozprávať a ani sa sám obliecť. Po nehode nedokázal hovoriť, bol odkázaný na vozík a opateru druhých. Mužovi potom v UNLP voperovali špeciálny titánový implantát vyrobený na mieru technológiou 3D tlače.
      "Pacient v priebehu rekonvalescencie prekonal aj naše najoptimistickejšie prognózy. Po operácii opäť komunikuje, je schopný samostatne sa pohybovať a vrátila sa mu chuť do života," opísal vtedajší úspech prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Andrej Jenča. Košickí neurochirurgovia mali v tom čase za sebou podobnú úspešnú operáciu 52-ročného pacienta.

      Titán je špeciálny kov, ktorý je kompatibilný s tkanivovou sústavou ľudského tela. Limity pre výrobu implantátov sa neobmedzujú na tvárovú a kraniálnu oblasť - môžu z neho vyrobiť aj končatiny, chrbticu, panvu. Košickí biomedicínski inžinieri využívajú zliatinu titánu Ti-6Al-4V (Grade 5). Trvácnosť v tele je celoživotná.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 06 november 2015 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001