COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow RÁDIO LUMEN: Lekári v Košiciach vykonali už viac ako 300 autológnych transplantácii kmeňových buniek
RÁDIO LUMEN: Lekári v Košiciach vykonali už viac ako 300 autológnych transplantácii kmeňových buniek Formátovať pre tlač

19 október 2015    

Uverejnené: 1.10.2015
Redaktorka: Mária Čigášová

Monika Majerová, moderátorka: "Lekári z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach vykonali už 300 autológnych transplantácii periférnych kmeňových buniek. Ide o vlastné kmeňové bunky liečeného pacienta. Tento medicínsky zákrok dokáže vo veľkej miere ovplyvniť kvalitu života pacientov s onkohematologickým ochorením. Podrobnosti prináša redaktorka Mária Čigášová."

Mária Čigášová, redaktorka: "Autológne transplantácie začali odborníci na klinike hematológie a onkohematológie realizovať medi prvými na Slovensku. Ako informovala MUDr. Ivana Tresová, periférne kmeňové bunky sa získavajú separáciou z obehovej krvi samotného pacienta."

MUDr. Ivana Tresová: "Tým, že sa našli lieky, ktoré dokážu vyplaviť krvotvornú kmeňovú bunku z kostnej drene do periférneho obehu, tak preto sa volajú vlastne tieto bunky periférne a nemusíme tým pádom pri ich odoberaní odoberať kostnú dreň. Prechodom cirkulujúcej krvi cez krvinkový separátor tie bunky odoberáme z periférneho krvného obehu."

Mária Čigášová: "Odobrané kmeňové bunky sa skladujú vo veľmi špecifických podmienkach, aby boli schopné sa po transplantácii do tela pacienta ďalej množiť. Zabezpečuje to Združená tkanivová banka. Ako uviedol jej prednosta Ján Rosocha, špičkovo vybavené pracovisko je schopné pracovať s celým spektrom tkanív."

Ján Rosocha, prednosta Združenej tkanivovej banky: "Hlavne sa sústreďujeme na tkanivá z pohybového systému, to znamená, že sú to kosti a kĺby, je to endémia na Slovensku, takže myslím si, že najbližších 20 – 30 rokov máme v tomto čo robiť, no a sú to očné tkanivá, krvotvorné tkanivá a ďalšie veci, ktoré máme v diapazóne."

Mária Čigášová: "Jednou z 300 pacientov liečených autológnou transplantáciou periférnych kmeňových buniek v Košiciach je pani Dominika Kmecová."

Dominika Kmecová, pacientka liečená v Košiciach: "Už je to tu, je to súčasťou môjho života, zmenilo mi to život, pretože ja som bola doslova v rozbehnutom vlaku, ktorý veľmi prudko narazil na stenu a otriaslo to všetkým, ale ako vravím, veľa dobrého mi to prinieslo."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001