COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow TA3: Tristá úspešná transplantácia
TA3: Tristá úspešná transplantácia Formátovať pre tlač

12 október 2015    

Uverejnené: 30.9.2015
Redaktor: Vladimír Tomek

Katrin Lengyelová, moderátorka: "Z roka na rok sa zvyšuje počet chorých ľudí, ktorí pre svoje vyliečenie bezpodmienečne potrebujú absolvovať transplantáciu krvotvorných buniek. Tím lekárov z nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach má za sebou rovných tristo transplantácii krvotvorných kmeňových buniek. Hoci nejde o rekord, rozhodli sa o tento úspech spolu s pacientmi podeliť aj s verejnosťou."

Vladimír Tomek, reportér TA 3: "Autológna transplantácia krvotvorných kmeňových buniek má neodmysliteľný význam pri liečbe mnohých nádorových ochorení. Chemoterapia, ktorú pacienti podstupujú, totiž výrazne poškodzuje krvotvorbu."

Tomáš Guman, primár Kliniky hematológie a onkohematológie: "Je to vlastne prenos vlastných kmeňových buniek, ktoré po vysoko dávkovanej chemoterapii vlastne obnovia potom vlastnú činnosť kostnej drene u toho samotného pacienta."

Vladimír Tomek: "Transplantácia týchto buniek je náročný medicínsky zákrok, po ktorom bunky začnú produkovať zdravé krvinky ako náhradu za choré."

Tomáš Guman: "V konečnom dôsledku nemusí priniesť úplné uzdravenie pacienta, ale rieši daný problém pacienta počas daného obdobia, keď pacient podstupuje túto liečbu. A samozrejme máme pacientov, ktorí podstúpili túto transplantáciu a u ktorých toto ochorenie sa nikdy nevrátilo."

Vladimír Tomek: "25-ročnej študentke Andrei pred viac ako štyrmi rokmi diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín. Hoci už po niekoľkých mesiacoch sa zdalo, že je vyliečená, choroba sa čoskoro vrátila."

Andrea Stachurová, pacientka: "Deväť z desiatich pacientov sa vylieči hneď na prvýkrát, ja som ten desiaty, ktorý sa liečil bohužiaľ až tretíkrát."

Vladimír Tomek: "Rovnakú diagnózu zistili aj 33-ročnej učiteľke Dominike, ktorú priviezli do nemocnice vo veľmi zlom stave."

Dominika Kmecová, pacientka: "Priviezli ma iba na vozíčku, nevládala som nič jesť, opuchli mi nohy a tak ďalej."

Vladimír Tomek: "Transplantácia krvotvorných buniek obom mladým ženám zachránila život."

Andrea Stachurová: "Posledné vyšetrenie, ktoré som mala minulého roku v júni, potvrdilo metabolickú remisiu. Že vlastne všetko je v poriadku, že nesvieti na mne ani jedna, ani jednu chorú bunku na sebe nemám, v sebe. Takže som úplne zdravá."

Dominika Kmecová: "Dnes už pracujem, avšak iba na tretinový úväzok, učím na gymnáziu. Je to také moje vysnené povolanie, učiteľovanie a učenie detí. Takže som rada, že som tam, aspoň nesedím doma."

Vladimír Tomek: "V košickej univerzitnej nemocnici v súčasnosti vykonávajú približne dvadsať až tridsať takzvaných vlastných transplantácií krvotvorných kmeňových buniek za rok. Keďže poradovník pacientov čakajúcich na tento zákrok neexistuje, toto číslo môže byť v prípade potreby aj vyššie."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 12 október 2015 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001