COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KORZÁR: V Košiciach uskutočnili 300 autológnych transplantácií kmeňových buniek
KORZÁR: V Košiciach uskutočnili 300 autológnych transplantácií kmeňových buniek Formátovať pre tlač

12 október 2015    

Uverejnené: 30.9.2015
Zdroj: TASR

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach vykonala doteraz 300 autológnych transplantácií periférnych kmeňových buniek.

Ide o medicínsky zákrok, ktorý do veľkej miery dokáže zlepšiť kvalitu života pacientov so závažným onkohematologickým ochorením. Darcom krvotvorných kmeňových buniek je pritom sám chorý.

"Je to vlastne prenos vlastných kmeňových buniek, ktoré u pacienta po vysokodávkovanej chemoterapii obnovia potom vlastnú činnosť kostnej drene,"
priblížil pre novinárov primár Kliniky hematológie a onkohematológie UNLP Tomáš Guman.

Produkujú nové bunky

Táto terapia sa používa pri liečbe onkohematologických ochorení, ako mnohopočetný myelóm, akútna leukémia, Hodgkinov lymfóm či non-Hodkingove lymfómy.

Transplantované kmeňové bunky krvotvorby sa krvnou cestou dostanú do drene chorého, kde sa udomácnia a postupne začnú produkovať zdravé krvinky ako náhradu za choré.

Výhodami autológnej transplantácie, kde je darcom samotný chorý, je odpadajúci problém nájsť vhodného darcu, dobre zvládnuté komplikácie a menšie riziko infekčných komplikácií či iných nežiaducich účinkov.

Aplikujú sa do žily

Odber kmeňových buniek prebieha z obehovej krvi, kam sa tieto bunky dostanú stimuláciou rastovými faktormi. Medzi odberom a transplantáciou sú bunky zmrazené. V čase, keď je stav pacienta vhodný na transplantáciu, bunky sa rozmrazia a aplikujú do jeho žily.

V krvi putujú do kostnej drene a do ostatných tkanív tela pacienta, pričom nastolia novú krvotvorbu. Po uplynutí niekoľkých dní až týždňov pacient odchádza do domácej liečby. Všetky výkony plne hradia zdravotné poisťovne.

Autológne transplantácie periférnych kmeňových buniek sú multidisciplinárnou záležitosťou.

Začali v roku 1997

V UNLP, ktorá je v súčasnosti jedinou nemocnicou na východe Slovenska, kde touto liečbou môžu onkologickým pacientom zachrániť život, ich realizujú od roku 1997. Všetkých 300 transplantácií prebehlo podľa Gumana jednoznačne úspešne.

Medzi tými, ktorým transplantácia pomohla k zdraviu, patrí 25-ročná košická študentka Andrea Stachurová.

Jej diagnóza bola pred rokmi Hodgkinov lymfóm. Transplantáciu absolvovala minulý rok, predtým podstúpila chemoterapie a rádioterapie.

"Samotná transplantácia bolestivá nie je, tie chemoterapie sú náročné, ale bolo to treba len vydržať. Štrnásť dní po transplantácii ma prepustili domov, pretože povedali, že štep sa ujal a je to perfektné," povedala novinárom.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 13 október 2015 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001