COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow STV: Pribúda bodnutí hmyzom
STV: Pribúda bodnutí hmyzom Formátovať pre tlač

18 august 2015    

Uverejnené: 14.8.2015 o 19:00; Správy RTVS
Redaktorka: Ivana Fedorová

Janette Štefánková, moderátorka: "V Kráľovej pri Senci zomrel muž pravdepodobne po uštipnutí sršňom. Odborníci varujú, že v horúcich dňoch je bodavý hmyz agresívnejší."

Viliam Stankay, moderátor: "Viac bodnutí hmyzom registrujú aj lekári. Aj v košickej nemocnici ošetria denne niekoľko takýchto prípadov. Podľa odborníka sú v tropických teplotách niektoré druhy hmyzu agresívnejšie."

Ivana Fedorová, redaktorka: "Tridsaťjedenročného muža skoro ráno vo včelárskom skanzene v Kráľovej pri Senci pravdepodobne poštípal sršeň. Muž v skazene prespával, privolaným záchranárom sa ho už nepodarilo oživiť. Podľa záchranárov dostal anafylaktický šok."

Jozef Minár, zastupujúci hovorca záchranárov (telefonát): "Spolubývajúci volal, že upadá do bezvedomia, nevládze dýchať. Bola okamžite vyslaná Záchranná zdravotná služba. Po príchode lekár na mieste napriek veškerej snahe, bohužiaľ, skonštatoval úmrtie."

Ivana Fedorová: "Podľa údajov z národného centra zdravotníckych informácií v dôsledku uštipnutia osou, včelou a sršňom zomreli od roku 2012 do roku 2014 štyria ľudia. Pre zdravého človeka nemusí byť uštipnutie nebezpečné, ak však začne mať problémy s dýchaním, ide o sekundy. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura eviduje v týchto dňoch zvýšený počet prípadov."

Ladislava Šustová, hovorkyňa UNLP v Košiciach: "Najčastejšie sú uštipnutia sršňom a pribúdajú tiež uštipnutia osou a ovadom. Denne ošetríme v priemere päť takýchto prípadov."

Zoltán Sidor, primár Oddelenia urgentného príjmu, UNLP Košice: "Ako pri každej otrave, človek začína mať pocit, že sa nevie nadýchnuť. Samozrejme, že to vedie k panike, prichádza slabosť, zvracanie, napínanie na zvracanie, hnačky. Je potrebné ukľudniť pacienta, kontaktovať záchrannú zložku a dopraviť ho do nemocnice."

Ivana Fedorová: "Ak sa chystáte oddychovať v odľahlej lokalite, lekár radí mať po ruke antihistaminiká. Najnebezpečnejšie je uštipnutie v ústnej dutine, to opuchne každému. Lekári preto varujú pred pitím sladkých nápojov z plechoviek, či nepriesvitných fliaš."

Zoltán Sidor: "Bodnutia do oblasti úst, do oblasti jazyka patria do nemocnice."

Ivana Fedorová: "Pri návšteve lekára je dôležité vedieť, čo nás bodlo. Reakcia môže nastať ihneď po bodnutí ako anafylaktický šok, no môže sa dostaviť dokonca až na druhý deň. Suché a horúce počasie aktivizuje niektoré druhy hmyzu."

Branislav Peťko, riaditeľ Parazitologického ústavu SAV: "Tieto teploty skôr vyhovujú muchám, ako sú ovady, mušky."

Ivana Fedorová: "Podľa slov odborníka, na druhej strane pôsobia negatívne na kliešte a komáre."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 18 august 2015 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001