COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KORZÁR: Horúčavy: Hmyz je agresívnejší, bodá ľudí
KORZÁR: Horúčavy: Hmyz je agresívnejší, bodá ľudí Formátovať pre tlač

17 august 2015    

Uverejnené: 13.8.2015
Redaktorka: Katarína Gécziová

V NEMOCNICI EVIDUJÚ VIAC PRÍPADOV

Dlhotrvajúce teplo sa podpisuje pod správanie zvierat, hmyzu a kolapsy u ľudí.

Na horúčavy reaguje už zrejme aj hmyz. Od uplynulého víkendu registrujú lekári Univerzitnej nemocnice L. Pasteura viac prípadov bodnutia hmyzom – osou, včelou alebo sršňom. Denne podľa jej hovorkyne Ladislavy Šustovej ošetria 5 – 6 takých prípadov. "Bodnutia hmyzom sa doposiaľ prejavili sťaženým dýchaním a lokálnym opuchom v mieste uštipnutia. Nikto zatiaľ nebol hospitalizovaný."

Viac vlahy

Miroslav Kozma z regionálnej zložky Slovenského zväzu včelárov Košice potvrdzuje, že teploty vplývajú aj na hmyz. "Je teplo a žiadne nektarodajné rastliny nemedujú. Hmyz siaha na zásoby, ktoré už čiastočne chystali na zimu, a tak si strážia zásoby a aj z toho sú nervózne. Potrebovali by sme viac vlahy, aby sa to upokojilo." Potvrdil tiež, že včelári mu hlásia zvýšený výskyt ôs. Čo to zapríčinilo, nevedel vysvetliť.

Hospitalizovali málo

Dlhotrvajúce teplo sa nepodpisuje pod výrazný nárast kolapsov. V priemere v košickej nemocnici ošetria 15 pacientov denne v kolapsovom stave. "Ide o ľudí v rôznom veku. Väčšina z nich však trpí chronickými chorobami a v tomto počasí sa ich ťažkosti znásobujú. S ťažkosťami prichádzajú aj seniori, ktorí trpia sprievodnými ochoreniami adekvátnymi ich veku," menuje Šustová. Iba zopár prípadov si vyžiadalo hospitalizáciu. Väčšina z nich potrebovala len ošetrenie z dôvodu dehydratácie, čiže podanie fyziologického roztoku na zavodnenie organizmu.

Väčšia disciplína

"Napriek pretrvávajúcim horúčavám sa stále nedá hovoriť o extrémnom náraste kolabujúcich ľudí. Pred pár rokmi sme totiž denne evidovali desiatky takých pacientov. Tento stav svedčí o tom, že ľudia sú disciplinovanejší a snažia sa rešpektovať rady lekárov." Lekári odporúčajú najmä starším ľuďom vyhýbať sa pobytu vonku hlavne na poludnie a nevystavovať sa priamemu slnku, ale zdržiavať sa v tieni, najlepšie vo vyvetraných miestnostiach a samozrejme dodržiavať pitný režim. Pred hmyzom sa chráňte používaním obuvi, do prírody nechodiť v pestrých, kvetovaných šatách, nepoužívať parfémy, v prírode nepiť z otvorených plechoviek a nepriesvitných fliaš, aplikovať repelenty.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001