COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow WEBNOVINY.SK: Pre teplá skolabovali desiatky ľudí, agresívnejší je aj hmyz
WEBNOVINY.SK: Pre teplá skolabovali desiatky ľudí, agresívnejší je aj hmyz Formátovať pre tlač

17 august 2015    

Uverejnené: 12.8.2015
Zdroj: SITA

Horúce letné dni znášajú lepšie muži ako ženy. V košickej nemocnici zaznamenali okrem kolapsov aj rastúci počet bodnutia hmyzom.

Pre extrémne vysoké teploty na území Slovenska v stredu skolabovalo 84 ľudí. Ako ďalej agentúru SITA informoval operátor Záchrannej zdravotnej služby Viliam Sládek, najviac ľudí skolabovalo v Bratislavskom kraji a vysoké teploty najlepšie zvládli obyvatelia Prešovského kraja. Horúčavy lepšie znášajú muži, zasahovali pri nich 22-krát, pri ženách zasahovali 62-krát.

Na celom území Slovenska zostáva v platnosti najvyššia výstraha pred horúčavami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu tretieho stupňa na štvrtok aj piatok. Teplota v popoludňajších hodinách vystúpi na 36 až 38 stupňov Celzia, v severných okresoch na 32 až 36 stupňov.

Juhozápad a juhovýchod krajiny čakajú aj tropické noci, čo znamená, že teploty neklesnú pod 20 stupňov Celzia. V pondelok podľa SHMÚ padol celoslovenský rekord maximálnej dennej teploty pre 10. august. V Topoľčanoch namerali 38,2 stupňa Celzia a v Hurbanove 37,5 stupňa, čím bol prekonaný doterajší rekord pre tento deň - v roku 1992 namerali v Stupave 37,2 stupňa Celzia.

Ľudia sú disciplinovanejší

Urgentné pracoviská košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) zaznamenávajú počas pretrvávajúcich horúčav v priemere 15 pacientov za deň, ktorí sa pre prehriatie dostanú do kolapsového stavu. Ako uviedla hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová, ide o ľudí v rôznom veku. Väčšina z nich však trpí chronickými chorobami a v tomto počasí sa ich ťažkosti znásobujú.

"Doposiaľ bolo iba pár prípadov, v ktorých si stav pacienta vyžiadal hospitalizáciu. S ťažkosťami prichádzajú aj seniori, ktorí trpia sprievodnými ochoreniami adekvátnymi ich veku. Väčšina z nich potrebovala len ošetrenie pre dehydratáciu, čiže podanie fyziologického roztoku na zavodnenie organizmu. Napriek pretrvávajúcim horúčavám sa stále nedá hovoriť o extrémnom náraste kolabujúcich ľudí. Pred pár rokmi sme totiž denne evidovali desiatky takých pacientov. Tento stav svedčí o tom, že ľudia sú disciplinovanejší a snažia sa rešpektovať rady lekárov," uviedla

Lekári radia nepoužívať parfumy

"Od uplynulého víkendu však registrujeme viac prípadov bodnutia hmyzom. V nedeľu sme ambulantne ošetrili ženu po uštipnutí sršňom a pribúdajú najmä uštipnutia osou a ovadom. Denne ošetríme v priemere päť-šesť takýchto prípadov. Bodnutia hmyzom sa doposiaľ prejavili sťaženým dýchaním a lokálnym opuchom v mieste uštipnutia. Nikto zatiaľ nebol hospitalizovaný," uviedla Šustová.

Lekári odporúčajú používať obuv, hlavne keď kvitne ďatelina a do prírody sa neobliekať do pestrých, kvetovaných šiat, nepoužívať parfumy. Ak dozrieva ovocie, nepohybovať sa v blízkosti ovocných stromov a v prírode nepiť z otvorených plechoviek a nepriesvitných fliaš. Pri výletoch radia aplikovať repelenty.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 17 august 2015 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001