COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow RÁDIO SLOVENSKO: Uhryznutie hadom
RÁDIO SLOVENSKO: Uhryznutie hadom Formátovať pre tlač

23 júl 2015    

Uverejnené: 16.07.2015 o 18:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu
Redaktorka: Lenka Bodová

Elena Koritšánska, moderátorka: "Od začiatku letnej sezóny zaznamenali na Slovensku dvadsaťpäť uhryznutí hadom. Najviac prípadov bolo v Žilinskom kraji. Lekári tvrdia, že uštipnutie vretenicou nie je pre zdravého človeka životu nebezpečné. Oveľa vážnejšie problémy môže spôsobiť nesprávne poskytnutie prvej pomoci."

Lenka Bodová, redaktorka: "Vretenica severná, ľudovo nazývaná zmija, je jediný jedovatý had, ktorý u nás žije. Aj napriek tomu, že je jedovatá, pre zdravého človeka nepredstavuje smrteľné nebezpečenstvo. Dôležité však je správne poskytnutie prvej pomoci. Ako by ste v takomto prípade postupovali? Opýtali sme sa Košičanov."

Košičanka: "Zavolala by som záchranku a potom by som sa snažila tú ruku alebo to miesto nejako obviazať, znížiť prietok krvi."

Košičan: "Tak trebalo by odstrániť kŕč z postihnutej oblasti, to znamená že narezať ranu, vyčistiť ju, prípadne zatiahnuť miesto nad ňou."

Lenka Bodová: "Ani škrtidlo či snaha ranu vyrezať. Zdôrazňuje primár urgentného príjmu v košickej Univerzitnej nemocnici Zoltán Sidor."

Zoltán Sidor, primár urgentného príjmu, Univerzitná nemocnica Košice: "Môžeme urýchliť zlým naloženým škrtidlom zväčšenie toho opuchu, ohrozenie vitality končatiny. Čo sa týka nejakých chirurgických laických zákrokov, to by som už vôbec neodporúčal. Môžeme spôsobiť infekciu."

Lenka Bodová: "Pri zrýchlenom pulze sa jed vstrebáva oveľa skôr. Na ranu je potrebné priložiť studený obklad a vyhľadať lekársku pomoc. Zoológ Milan Oselský tvrdí, že tieto zákonom chránené plazy sú plaché a bezdôvodne neútočia. Prízvukuje, že ak sa vyskytujú pri dome, v žiadnom prípade ich netreba zabíjať. Aj oni majú svoj význam, napríklad útočia na hlodavce."

Milan Oselský, zoológ: "Najjednoduchšie a najbezpečnejšie je zobrať lopatu na dlhom porisku, nejakou metličkou pekne toho hada na ňu zmiesť, dať do kýblika, vyviesť dakde za dom do poľa alebo vypustiť ho niekde mimo dedinu alebo mimo obec."

Lenka Bodová: "Pri pobyte v prírode a na turistike je najlepšou prevenciou pred uhryznutím hadom vhodný odev a obuv. Dôležité je tiež sledovať, kam stúpame. V žiadnom prípade sa hadov nepokúšame chytiť."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 23 júl 2015 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001