COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow TA3: Nové antikorupčné linky
TA3: Nové antikorupčné linky Formátovať pre tlač

19 jún 2015    

Uverejnené: 1.6.20415 o 18:30; Hlavné správy
Redaktor: Vladimír Tomek

Daniela Piršelová, moderátorka: "Od dnešného dňa môžu Slováci hlásiť podozrenia z prijímania úplatkov v zdravotníctve v ktorejkoľvek štátnej nemocnici. Slúžiť na to bude takzvaná antikorupčná linka, ktorá bude fungovať v elektronickej podobe. Pacienti tak budú môcť svoje podnety zaslať prostredníctvom emailu priamo do konkrétnej nemocnice."

Vladimír Tomek, reportér TA3: "Antikorupčná linka ministerstva zdravotníctva funguje na Slovensku už od roku 2011, podľa skúseností rezortu však Slováci oveľa častejšie využívajú možnosť oznámiť trestný čin korupcie prostredníctvom emailovej pošty."

Viliam Čislák, minister zdravotníctva: "Pacienti veľakrát majú problém dané problémy hlásiť telefonicky, preto sme sa rozhodli, aby každá nemocnica mala zriadenú takúto linku, aby každý pacient mohol kontaktovať tú ktorú nemocnicu, v rámci ktorej či už ako návštevník alebo ako pacient a teda je dotknutým."

Vladimír Tomek: "Prvou nemocnicou na Slovensku, v ktorej od 1. júna spustili antikorupčnú linku, je Univerzitná nemocnica Luis Pasteura v Košiciach."

Milan Maďar, riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach: "Je to ďalšia z foriem, ako pacientom umožniť ľahší kontakt a ľahšie poukazovanie na akékoľvek nekalé praktiky, ktoré sa v nemocnici dejú."

Vladimír Tomek: "V košickej nemocnici sa tento rok zaoberajú už dvomi podnetmi, ktoré sa týkajú podozrenie z korupcie. Riaditeľ tvrdí, že korupčné správanie nebude tolerovať v žiadnej forme a každý preukázaný podnet bude mať konkrétne následky."

Milan Maďar: "Tak isto ako je voči mne vyvodzovaná, by bola vyvodzovaná nulová tolerancia, to isté platí pre mojich priamych podriadených, v rámci jednotlivých oddelení a kliník."

Vladimír Tomek: "Riešenie korupčných podnetov bude v kompetencii samotných nemocníc. V niektorých prípadoch ale môže zakročiť aj ministerstvo zdravotníctva."

Viliam Čislák: "Ak to bude spĺňať trestnoprávnu zodpovednosť, tak samozrejme bude konať polícia, ak to bude spĺňať podnety, ktoré budú riešené v inštitúciách či už na ministerstve alebo danej nemocnici, tak to samozrejme dané odbory budú riešiť, podľa toho, čoho sa bude dotýkať daný podnet."

Vladimír Tomek: "Či sa počet podnetov od pacientov po zavedení protikorupčnej linky zvýši, ukáže až čas."

Viliam Čislák: "Ja si osobne myslím, že je absolútne veľká prevaha poctivých zdravotníkov, ale ak, ešte raz poviem, občania majú takýto pocit, tak to treba jednoducho nahlásiť."

Vladimír Tomek: "Antikorupčné linky začnú v najbližších dňoch fungovať aj v ďalších nemocniciach. Ich adresa bude vždy v tvare korupcia, zavináč, doména nemocnice."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 19 jún 2015 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001