COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow AKTUALITY.SK: Antikorupčné linky budú v každej štátnej nemocnici
AKTUALITY.SK: Antikorupčné linky budú v každej štátnej nemocnici Formátovať pre tlač

19 jún 2015    

Uverejnené: 1.6.2015
Zdroj: TASR 

Prípady podozrenia z korupcie v zdravotníctve budú môcť občania okrem antikorupčnej linky Ministerstva zdravotníctva SR nahlásiť aj v každej štátnej nemocnici. Prvou nemocnicou, v ktorej antikorupčná linka začína oddnes fungovať, je Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach. Informovali o tom dnes minister zdravotníctva Viliam Čislák a riaditeľ UNLP Milan Maďar.

Nová séria opatrení, ktoré sa týkajú bezprostredne pacientov, je súčasťou Ozdravného plánu nemocníc. Každá fakultná a univerzitná nemocnica bude mať protikorupčnú linku v podobe e-mailovej adresy vo formáte: korupcia@domena nemocnice. Koncovka bude teda taká, ako je koncovka e-mailovej adresy nemocnice, ktorej sa podozrenie z korupčného správania týka.

Podnety je možné nahlásiť v nemocniciach listom, osobne aj telefonicky na štandardných adresách. Viacročné skúsenosti rezortu zdravotníctva však naznačujú, že občania využívajú možnosť oznámiť trestný čin korupcie predovšetkým prostredníctvom mailovej korešpondencie.

"Na ministerstve máme takúto linku už takmer päť rokov a na políciu sme postúpili deväť podnetov. Niekomu sa môže zdať, že je to nízky počet, ale som presvedčený, že každý jeden pacient, ktorý sa pre podnet rozhodol, posunul tému korupcie v zdravotníctve o výrazný krok vpred," zdôraznil minister Čislák.

Ústretový krok voči pacientom

O korupcii v zdravotníctve podľa neho takmer každý hovorí, ale málokto je ochotný reálne konať a pomenovať konkrétnosti. "Vážim si každého, kto preukáže svoj občiansky postoj, nadobudne odvahu a nahlási trestný čin, ktorý vrhá negatívny tieň na všetkých poctivých a profesionálnych lekárov na Slovensku," dodal minister.

Mailová adresa antikorupčnej linky košickej univerzitnej nemocnice je korupcia@unlp.sk. K dispozícii je všetkým občanom, ktorí cez ňu môžu uviesť svoje podozrenia z korupcie v UNLP. "Zavedenie takejto linky vnímam ako ďalší ústretový krok k našim pacientom, ide o opatrenie, vďaka ktorému sa naša nemocnica viac otvára pacientom. Prirodzene, ideálne by bolo, keby sme o takejto linke vôbec nemuseli hovoriť, keby mali naši pacienti iba pozitívne ohlasy, ale ak predsa len niekto nadobudne podozrenie, je dôležité, aby presne vedel, kde sa má obrátiť," uviedol riaditeľ UNLP Milan Maďar.

Do akcie sa zapoja čoskoro aj ďalšie nemocnice

Antikorupčné linky začnú v najbližších dňoch fungovať aj v ďalších nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Rezort podporuje vznik týchto liniek aj v zmysle Strategického plánu boja proti korupcii v SR, preto víta nové aktivity nemocníc, ktoré ovárajú ďalšie možnosti nahlasovania korupcie.

Na MZ SR funguje od 1. novembra 2011 e-mailová schránka pre občanov pre nahlasovanie podozrení z korupcie korupcia@health.gov.sk.

Od 1. novembra 2011 do dnešného dňa bolo zaznamenaných 18 takýchto oznámení. Ministerstvo ponúka nepretržitú 24-hodinovú možnosť zasielať takéto podnety aj na e-mailovú adresu office@health.gov.sk alebo info@health.gov.sk, prípadne informovať sa telefonicky na rezortnom komunikačnom odbore.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001