COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow TA3: Prvá výmenná krížová transplantácia
TA3: Prvá výmenná krížová transplantácia Formátovať pre tlač

08 jún 2015    

Uverejnené: 14.5.2015, o 18:30; Hlavné správy
Redaktor: Vladimír Tomek

Natália Fonód Babincová, moderátorka: "Košickí lekári majú za sebou jedinečný zákrok. Prvú krížovú transplantáciu obličky na Slovensku medzi pacientmi z dvoch nemocníc. Odber obličky realizovali šetrnejšou laparoskopickou metódou, ktorú v Univerzitnej nemocnici Luisa Pasteura zaviedli iba vlani v novembri. Transplantácia by ale nebola možná bez výmeny obličiek pacientkinej sestry a cudzieho darcu. Upozorňujeme, že nasledujúce zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy."

Vladimír Tomek, redaktor: "V minulom roku sa na Slovensku zrealizovalo 117 transplantácií obličiek, no krížový zákrok medzi pacientmi z dvoch univerzitných nemocníc je u nás zatiaľ raritou."

Tatiana Baltesová, zástupkyňa primára Transplantačného odd. UNLP: "V tomto konkrétnom prípade boli dva páry, ktoré vzájomne si nemohli dať priamo v dôsledku nezlučiteľnosti krvných skupín. Takže museli sme hľadať iný pár, ktorý mal podobný problém."

Vladimír Tomek: "Ku krížovej výmene obličiek nakoniec došlo medzi manželskou dvojicou z martinskej nemocnice a dvomi sestrami z košickej nemocnice."

Tatiana Baltesová: "Darca z jedného páru poskytol obličku orgán príjemcovi z druhého páru a darca z druhého páru dal svoju obličku príjemkyni z prvého páru."

Oľga Barbušová, darkyňa obličky: "Išla som do toho, že vlastne budem dávať tej pani, ale pre mňa to znamenalo, ako keby som dávala sestre."

Vladimír Tomek: "Sestra pani Oľgy bola dovtedy závislá na pravidelnej dialýze. Ako sama hovorí, život pred a po operácii sa nedá porovnať."

Alena Bagárová, príjemkyňa obličky: "Teraz je oveľa, oveľa lepší život bez obmedzení, bez závislosti na prístroji, môžem si robiť čo chcem, kedy chcem. Je to úžasný pocit."

Vladimír Tomek: "Operáciu lekári vykonali šetrnejšou miniinvazívnou metódou."

Peter Závacký, primár I. chirurgickej kliniky UNLP Košice: "Oveľa menšia rana, oveľa menšie pooperačné bolesti, oveľa menší zásah do tela, do organizmu."

Vladimír Tomek: "Aj to je jedným z mnohých dôvodov, prečo pani Alena operáciu neľutuje. Krížového darcu odporúča hľadať aj ostatným, ktorí majú podobný problém ako ona."

Alena Bagárová: "Trošku tam obavy boli, že sa to neprijme, ale tak nakoniec to dobre dopadlo. Treba potlačiť ten strach a ísť určite do toho. Lebo život na dialýze nie je život."

Vladimír Tomek: "Takmer 40 percent všetkých transplantácií obličiek na Slovenku sa robí práve v Košiciach. Nemocnica Luisa Pasteura chce v tomto tempe pokračovať aj ďalej."

Peter Závacký: "My sme dali taký interný plán, aby sme raz mesačne urobili odber a transplantáciu od žijúcich darcov."

Vladimír Tomek: "Košická univerzitná nemocnica je pripravená zrealizovať aj náročnejšiu, tzv. reťazovú transplantáciu obličiek medzi viacerými pármi. S podobným zákrokom majú skúsenosti napríklad v susednej Českej republike. Najzložitejšie však je zohnať vhodných darcov."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001