COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow STV: Prvá krížová transplantácia obličiek
STV: Prvá krížová transplantácia obličiek Formátovať pre tlač

08 jún 2015    

Uverejnené: 14.5.2015; 19:00; Správy RTVS
Redaktorka: Ivana Fedorová

Ľubomír Bajaník, moderátor: "Dve sestry a jeden manželský pár spojila transplantácia. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach a Univerzitná nemocnica Martin prvýkrát na Slovensku urobili výmennú krížovú transplantáciu obličiek od žijúcich darcov."

Oľga Barbušová, darkyňa: "Každý jeden človek, ktorý má srdce na mieste, by to urobil takisto."

Ivana Fedorová, redaktorka: "Prísna diéta a dialýza trikrát do týždňa - takto žila Alena Bagárová dlhých dvanásť rokov. Pomôcť jej chcela sestra Oľga. Problém bol však v rozdielnej krvnej skupine. Ako riešenie sa ukázala takzvaná krížová transplantácia a vhodný darca pán Alojz Toman, ktorého manželka taktiež potrebovala novú obličku. Pre tú zas bola vhodnou darkyňou práve Oľga. Preto sa vymenili - Oľga darovala obličku jeho manželke a pán Alojz jej sestre."

Alena Bagárová, príjemkyňa: "Oni sú strašne zlatí, stále sme teraz v kontakte, si voláme, pán Toman už bol aj u nás na návšteve. Stále po kontrole si zavoláme, kto aké má výsledky, porovnávame si."

Alojz Toman, darca: "Ja som bol rozhodnutý napevno, či to bude priamo alebo nepriamo, a teda akože takto tá krížová, takže mne to nerobilo problém."

Oľga Barbušová: "Keď som sa prebrala po narkóze a mi pani primárka povedala, že v Košiciach je všetko v poriadku, lebo ja som bola v Martine, tak i napriek tej bolesti a všetkému ja som mala úsmev na tvári a proste bola som strašne šťastná z toho. A sestra, keď mi zavolala, že ako sa cíti, dobre, tak to je proste... to je taký neopísateľný pocit."

Ivana Fedorová: "Darkyňa Oľga Barbušová je úspešnou paralympioničkou. Keď zistila, že môže pomôcť, neváhala."

Oľga Barbušová: "To, že som porodila dve nádherné dcéry, som darovala sestre obličku, že to boli také moje tri najväčšie veci v živote, ktoré si vážim na sebe. Nie tie medaile z pingpongu, poháre a tak ďalej, tie znamenajú nič."

Tatiana Baltesová, Transplantačné oddelenie, UNLP Košice: "Dôležité je komunikovať a povzbudiť ľudí, ktorí majú svojich blízkych a myslia si, že ak nemajú zhodné krvné skupiny, tak sa to nedá, aby sa prihlásili, lebo práve na tomto príklade vidíme, že sa to dá, len sa musí chcieť."

Ivana Fedorová: "Odber obličky od darcu vykonali chirurgovia v Košiciach metódou, ktorú do klinickej praxe nemocnice zaviedli len v novembri minulého roka."

Peter Závacký, primár I. chirurgickej kliniky UNLP Košice: "Je to miniinvazívny prístup, to znamená oveľa menšia rana, oveľa menšie pooperačné bolesti."

Erik Tóth, vedúci operačného tímu: "Kratšia doba hospitalizácie, rýchlejší návrat do bežného života, kozmetický efekt."

Ivana Fedorová: "Okrem Košíc a Martina transplantujú obličky aj v Bratislave a Banskej Bystrici. Vlani transplantovali na Slovensku stosedemnásť obličiek, takmer štyridsať percent z nich v Košiciach."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001