COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow NOVÝ ČAS: Ako dieťa prišla o nohu, teraz darovala obličku
NOVÝ ČAS: Ako dieťa prišla o nohu, teraz darovala obličku Formátovať pre tlač

08 jún 2015    

Uverejnené: 16.5.2015
Redaktor: Zdenek Kovár

Paralympionička Oľga (39) vybojovala sestre život

Nezaváhala ani na chvíľu! Paralympionička Oľga Barbušová (39) z Kolinoviec pri Krompachoch chcela svojej sestre Alene (36) pomôcť. Tá čakala na nového darcu obličky. Už raz transplantáciu podstúpila. Obličku jej telo odvrhlo. Oľga na záchranu sestry v krížovej transplantácii darovala tú svoju. Športovkyňa napriek viacerým ranám života ani na okamih neváhala vybojovať život milovanej sestre.

Oľga (39) má síl a  energie na  rozdávanie. Keď mala šesť rokov, utrpela vážny úraz a  prišla o  časť nohy. Roky má protézu a na seba vyššie nároky ako zdravý človek. Súťaží ako vrcholová paraplymijská športovkyňa v stolnom tenise. Reprezentovala nás na paralympiádach v Aténach a Pekingu a zo svetového šampionátu v Južnej Kórei má v  dvojhre striebro. ,,Vlastné zdravotné problémy či hendikep sú vždy len také, nakoľko si ich pripustíte. Sestra potrebovala obličku a ja som jej ju ponúkla," vysvetľuje Oľga, akoby sa tak rozhodol každý. Dopoludnia pracuje ako ekonómka v škole a popoludní trénuje deti v  Krompachoch. ,,Neurobila som nič výnimočné," tvrdí. Napokon jej obličku dostala Margita Tomanová (52) z Čadce. ,,Predtým sme sa nepoznali, no pamätám si, čo povedala, keď sme ležali v nemocnici: Olinka, budem ti tykať, veď teraz si ty ja!" dodala. Manžel pani Margity Alojz (56) zase daroval obličku Oľginej sestre Alene. ,,Mám pocit, že sa s nimi poznáme už dlho, hoci je to len pol roka. Úžasné, že sa nám zmenil život k  lepšiemu, predovšetkým ja som nesmierne šťastná," hovorí Alena, ktorá sa rovnako ako pani Margita cíti po  transplantácii výborne.

VLANI SA VYKONALO 117 TRANSPLANTÁCIÍ

,,Darovanie obličky počas života genetickému príbuznému alebo emocionálne spriaznenej osobe je proces, ktorý sa začína rozhodnutím, pokračuje vyšetreniami a vrcholí odberom obličky, ktorá je do  dvoch hodín transplantovaná príjemcovi. Život darcu po  odbere jednej obličky je prakticky bez obmedzení, doživotne je sledovaný v našej ambulancii," vysvetlila Tatiana Baltesová, zástupkyňa primára transplantačného oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Vlani tam z celkovo 117 transplantácií obličiek na  Slovensku uskutočnili najviac - 46.

text k foto:

Úspešná paralympionička so stolnotenisovými trofejami.

Dve šťastné sestry - vpravo darkyňa obličky Oľga Barbušová (39) a príjemkyňa Alena Bagárová (36).

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 08 jún 2015 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001