COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 10. mája 2021. Sviatok má Victória zajtra má sviatok Blažena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Nemocnica v médiách arrow ČASOPIS ŠARM: Už nie je na morfiu
ČASOPIS ŠARM: Už nie je na morfiu Formátovať pre tlač

16 jún 2011    

Uverejnené 7.6.2011:

autor: MILAN GREJTÁK

NOVINKA

Chronickou, kontinuálnou bolesťou trvajúcou viac ako dvanásť týždňov trpí každý piaty Európan. Miroslav Fujak trpel šesť rokov, kým mu lekári voperovali moderný neurostimulátor.

Už deň po operácii som vysadil všetky lieky proti bolesti – pochvaľuje si Košičan Miroslav Fujak (37) dve elektródy, ktoré mu chronickú bolesť stlmili tak, že po takmer roku na maródke sa dokázal vrátiť do normálneho života. Miroslav je jedným z prvých slovenských šťastlivcov, pri ktorých lekári potlačili bolesť pomocou metódy SCS – Spinal Cord Stimulation. „Metóda spočíva v stimulácii miechy jemnými elektrickými výbojmi prostredníctvom elektród, ktoré sa implantujú blízko k mieche. Impulzy potláčajú bolesť tak, že zabraňujú prenosu informácie z miesta jej vzniku do mozgu,“ vysvetľuje podstatu novej metódy MUDr. Miroslav Gajdoš, prednosta Neurochirurgickej kliniky košickej Fakultnej nemocnice L. Pasteura. Zatiaľ takto operujú okrem Košíc len dve bratislavské pracoviská.

Bolesť zostala

Odkedy sa Miroslavovi Fujakovi vysunula medzistavcová platnička v oblasti drieku, trpel dlhých šesť rokov. Na čas mu síce pomohli operácie, no od vlaňajšieho júla, keď sa mu pražskí chirurgovia pokúsili opraviť poškodenú chrbticu po tretíkrát, ho bolesti trápili stále. „Líhal som s nimi aj vstával, takmer som nespal, potil som sa. Trpel som pri každom kroku,“ spomína na čas, keď sa cítil psychicky na dne a keď mu už nezaberali ani maximálne dávky opiátov. „Bol som od nich už doslova závislý,“ pripomína obdobie, keď mu manželka denne pichala injekciu. Najhoršie bolo, že nikto nedokázal zistiť príčinu jeho bolesti. „Z chirurgického hľadiska bola moja chrbtica v poriadku. Len bolesť zostala,“ konštatuje bez náznaku trpkosti smerom k lekárom. Ako vodič sanitky pohybujúci sa v zdravotníctve vie, že liečbu vždy ovplyvňuje mnoho nevyspytateľných okolností. V období najkrutejších bolestí prešiel mnohými ambulanciami – bol pri neurológovi, neurochirurgovi, psychológovi i pri psychiatrovi. V Prahe, kde vtedy býval, lekári videli pomoc iba vo voperovaní morfiovej pumpy. „Po morfiu mi bolo super, no neodporúčal by som to nikomu. Úľava síce na chvíľu prišla, ale sprevádzala ju únava a ospalosť,“ vysvetľuje. Napokon skončil pri špecialistovi na liečbu bolesti, ktorý mu navrhol metódu SCS.

Drôty z chrbtice

„Pacient podstupuje dve operácie. Pri prvej mu zavádzame elektródy k mieche. Ide o skúšobnú fázu, keď zisťujeme, či má stimulácia želaný účinok. Operácia trvá jednu až dve hodiny a pacient je pri vedomí, aby mohol komunikovať s lekárom. Parametre stimulácie sa totiž nastavujú podľa jeho pocitov,“ opisuje postup MUDr. Gajdoš. Kým sa neurostimulátor, veľký asi ako náramkové hodinky, úplne nastaví a napokon v druhej fáze voperuje pod kožu na bruchu, chodia pacienti pár týždňov s drôtmi trčiacimi z chrbtice. Potom im bolesť pripomínajú len dve nepatrné jazvy a na opasku pripnutý ovládač, ktorým si voperovaný neurostimulátor zapínajú podľa potreby. „Z prvej operácie som mal trochu strach. Na ten som však hneď zabudol, keď neurostimulátor zapli. Bolesti ustali takmer okamžite. Iba som si dosť dlho dával pozor, aby som si nezlomil elektródy,“ opisuje svoje pooperačné pocity Miroslav Fujak.
Namiesto bolesti teraz cíti v oblasti, kde sú elektródy, len jemné mravčenie.
Navyše, bolesti už neprichádzajú denne, ale objavujú sa v oveľa miernejšej forme približne raz za tri dni. Vtedy si ich však Miroslav odoženie zapnutím ovládača.

***

Platí poisťovňa

Liečba metódou SCS je vhodná pre ľudí trpiacich neuropatickou bolesťou dolných končatín po opakovaných operáciách chrbtice, ischemickou chorobou dolných končatín alebo neuralgickými bolesťami z iných príčin. Pacient ju môže dostať po vylúčení iných možností terapie, na návrh algeziológa, odborníka na liečbu bolesti. Cena neurostimulátora je 18 800 eur, no v indikovaných prípadoch ho úplne hradí poisťovňa. Je však nutný jej predchádzajúci súhlas. Batérie v prístroji vydržia tri až päť rokov. Vymieňajú sa operačne.

 

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001