Dnes je streda 19. februára 2020. Sviatok má Vlasta zajtra má sviatok Lívia .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania

    


Domovská stránka arrow web arrow Nemocnica v médiách arrow SITA: Lekári z Košíc zachránili baníkovi ruku
SITA: Lekári z Košíc zachránili baníkovi ruku Formátovať pre tlač

15 november 2007    

Uverejnené 14. novembra 2007 v agentúra SITA:

Úspešná replantácia ruky odtrhnutej v zápästí 37-ročného baníka Petra Bečkeia z Veľkého Krtíša sa podarila lekárom Kliniky úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Ako v rozhovore s novinármi Bečkei uviedol, pred necelými dvoma týždňami utrpel pri oprave reťazového dopravníka pracovný úraz, pri ktorom mu odtrhlo v zápästí celú dlaň a prsty pravej ruky.

    "Von ma vyniesli kolegovia zo smeny bez odtrhnutej ruky. Chlapi sa však vrátili pod zem na miesto nešťastia a chýbajúcu časť našli, inak by sa lekári nemohli pokúsiť prišiť mi ju späť a aspoň sčasti sfunkčniť. Veľmi im za to ďakujem," povedal Bečkei, otec troch detí, ktorý pracoval ako banský zámočník už pätnásť rokov.
     Ako uviedla hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová, reťazový dopravník spôsobil pacientovi úplnú amputáciu pravej hornej končatiny v zápästí. Ruka bola prakticky odtrhnutá a vážne poškodená. "Operačnému tímu sa ju však podarilo zachrániť spojením všetkých životne dôležitých štruktúr – kostí, šliach, nervov a ciev. Niektoré cievy bolo pritom na ruku potrebné preniesť z nohy, pretože tie na ruke boli vážne poškodené," informovala Oravcová.
      "Replantačná operácia trvala zhruba desať hodín a bola úspešná. Stav pacienta je stabilizovaný a ruka je vitálna. S prstami sa už pokúšame hýbať, pacient sám to zatiaľ nedokáže. Jeho rehabilitácia potrvá celé mesiace a vzhľadom na deštrukčnosť poranenia možno predpokladať, že funkčnosť ruky bude aj po zrehabilitovaní čiastočne obmedzená," konštatoval chirurg Rastislav Burda, ktorý pacienta operoval.
    Zvláštnosťou tejto operácie bolo, že sa uskutočnila už po kritickom čase šesť hodín, do ktorého sa replantácie zvyčajne robia. "Rozhodli sme sa podstúpiť isté riziko, lebo išlo o mladého pacienta a pravú ruku. Náročnosť spočívala aj v tom, že ruka v mieste amputácie bola veľmi zdevastovaná," povedal Burda.
    Prednosta Kliniky úrazovej chirurgie FNLP Miroslav Kitka informoval, že pacient podstúpil aj operáciu na prekrytie defektov mäkkých tkanív a absolvuje rad rehabilitačných cvičení. "V budúcnosti ho čakajú ešte ďalšie operačné zákroky. Snahou lekárov je zachovať aspoň úchopovú schopnosť ruky a pacient by mal dokázať robiť aspoň základné úkony. Ako to bude s funkciou prstov, ukážu až nasledujúce mesiace," povedal Kitka.

    Klinika úrazovej chirurgie FNLP má bohaté skúsenosti s replantačnými operáciami končatín a v tomto smere patrí medzi najlepšie pracoviská na Slovensku.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 15 november 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001