COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 27. februára 2021. Sviatok má Alexander zajtra má sviatok Zlatica .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow Štrnásť pacientov s tráviacimi ťažkosťami po konzumácii húb v priebehu jedného týždňa
Štrnásť pacientov s tráviacimi ťažkosťami po konzumácii húb v priebehu jedného týždňa Formátovať pre tlač

08 október 2007    

Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice vyhľadalo v priebehu minulého týždňa pomoc odborníkov 14 ľudí s tráviacimi ťažkosťami po požití húb. Desiati pacienti boli ošetrení na Centrálnom prijímacom oddelení na Rastislavovej 43 a štyria na CPO na Triede SNP č. 1. Ani u jedného našťastie nešlo o otravu jedovatými hubami a nebola preto potrebná hospitalizácia.

"Tráviace ťažkosti sa u pacientov prejavovali hnačkami, zvracaním a fyzickou slabosťou. Všetkým sme urobili potrebné odbery na zistenie pečeňových a obličkových parametrov a minerálov a keďže hodnoty neboli alarmujúce, mohli byť prepustení domov. Následne sa im na druhý deň urobili kontrolné vyšetrenia,“ informoval primár CPO na Rastislavovej ulici MUDr. Juraj Mózeš.

Podobne na tom boli pacienti ošetrení na CPO na Triede SNP a podľa slov primára MUDr. Jozefa Kolinovského za ich ťažkosti mohla nesprávna príprava húb. Huby mohli byť staré alebo zle tepelne spracované, nejednalo sa však o otravu nejakou jedovatou hubou. V takýchto prípadoch dochádza u pacienta buď k poškodeniu nervových činností alebo k poškodeniu pečene a rozvratu vnútorného prostredia.

„Otrava hubami sa vo všeobecnosti prejavuje zvracaním, hnačkami, zožltnutím pokožky, telesnou slabosťou, malátnosťou, halucináciami až stratou vedomia. Už pri objavení sa prvých príznakov je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, pretože čím dlhšie pôsobí toxín v organizme, tým ďalekosiahlejšie sú jeho účinky na zdravie človeka,“ konštatoval MUDr. Jozef Kolinovský, podľa ktorého liečba pacientov pri otrave hubami spočíva predovšetkým v detoxikácii organizmu.

Uvedený počet pacientov s tráviacimi ťažkosťami po konzumácii húb v priebehu siedmych dní je nezvyčajne vysoký. Odborníci preto upozorňujú na nutnosť správnej prípravy húb a varujú aj pred nebezpečenstvom pomýlenia si jedlej huby s jedovatou, čo môže mať fatálne následky.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001