COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 27. februára 2021. Sviatok má Alexander zajtra má sviatok Zlatica .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow Na Klinike pre infekčné choroby prijali 18 pacientov so salmonelózou
Na Klinike pre infekčné choroby prijali 18 pacientov so salmonelózou Formátovať pre tlač

24 september 2007    

Na Klinike pri infekčné choroby Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice od piatku do pondelka prijali 18 pacientov s podozrením na salmonelózu. Ide o ľudí v produktívnom veku, ktorí sa podľa všetkého nakazili konzumáciou žemľovky v istom košickom stravovacom zariadení. U troch pacientov bol priebeh črevného ochorenia natoľko vážny, že museli byť hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Klinické príznaky ochorenia u pacientov - hnačky, bolesti brucha, teploty, zvracanie, dehydratácia – nasvedčovali tomu, že príčinou črevného ochorenia bola baktéria Salmonella. Tá sa bežne nachádza v živočíšnych produktoch a vajíčkach a cez nedostatočne tepelne spracované potraviny sa môže preniesť do ľudského organizmu, kde po rozmnožení spôsobuje črevné ťažkosti. Výsledky výterov tento predpoklad u väčšiny pacientov potvrdili.

Ochorenie sa prejavuje ako gastroenteritída, teda postihnutie žalúdka a tenkého čreva. Pacient má niekoľko dní bolesti brucha a hnačky - väčšinou riedke, vodnaté a nazelenalej farby. Medzi celkové príznaky choroby patrí zvýšená teplota, schvátenosť a vyčerpanie. Keďže problémom je výrazná strata telesných tekutín, liečba je zameraná predovšetkým na ich náhradu. Pacient musí veľa piť a pokiaľ vracia alebo je výraznejšie dehydrovaný, je potrebné dopĺňať tekutiny aj infúziami do žily. Pri kŕčoch dostávajú pacienti lieky proti bolesti.  Antibiotiká sa nasadzujú len výnimočne pri ťažkých formách ochorenia. Súčasťou liečby je vhodná diéta.

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 25 september 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001