COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 27. februára 2021. Sviatok má Alexander zajtra má sviatok Zlatica .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow Slávnostné odovzdanie röntgenového prístroja - daru švajčiarskej vlády FN L. Pasteura Košice
Slávnostné odovzdanie röntgenového prístroja - daru švajčiarskej vlády FN L. Pasteura Košice Formátovať pre tlač

20 august 2007    

Za prítomnosti zástupcov veľvyslanectva Švajčiarskej konfederácie v  SR a zástupcov ministerstva zdravotníctva SR sa v pondelok 20. augusta 2007 uskutočnilo vo Fakultnej nemocnici slávnostné odovzdanie a uvedenie do prevádzky röntgenového prístroja, ktorý zdravotnícke zariadenie získalo ako dar od švajčiarskej vlády.

Image

Autorom fotografií je Dionýz Kiss

Slávnostný akt bol vyvrcholením projektu, ktorý pripravila a zrealizovala švajčiarska strana. Cena RTG prístroja FCR 5501 digital predstavuje 2,5 milióna korún a ide o málo používané zariadenie, ktoré v minulosti slúžilo vo Švajčiarsku na vyšetrovanie migrantov. Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice bude využívané na Klinike rádiodiagnostiky a nukleárnej medicíny predovšetkým na diagnostikovanie ochorení hrudníka a pľúc.

Prístroj FCR od firmy FUJI patrí medzi najmodernejšie prístroje v röntgenovej diagnostike, využívajúce systém bezfilmovej technológie a priamej digitalizácie, čo umožňuje vykonať vyšetrenie rýchlejšie. Obraz je vysokej kvality a celý systém je veľmi úsporný bez použitia akéhokoľvek spotrebného materiálu. Umožňuje totiž prehliadať, hodnotiť a archivovať snímky na pracovnej stanici v digitálnej forme, bez nutnosti vyvolávať RTG snímky. Využíva všetky výhody spracovania digitálneho obrazu, vrátane zväčšovania obrazu, zaostrovania a jednoduchej archivácie, čo klasická technológia, používajúca RTG filmy, neumožňuje. Prístroj preto zvýši kvalitu hrudnej diagnostiky na úroveň svetového štandardu pri ušetrení nákladov na RTG materiál. Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice v uplynulých dňoch získala potrebné povolenia na jeho prevádzku a už ním boli vyšetrení aj prví pacienti.

Prepravu RTG prístrojov na Slovensko (v rámci projektu získali röntgenové prístroje popri Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice i NsP v Humennom a NsP vo Svidníku), ich inštaláciu i zaškolenie personálu financovala švajčiarska strana. Koordinátorom projektu bol pán Leo Martin s manželkou, ktorí sa zúčastnili na dnešnom slávnostnom odovzdávaní RTG prístroja vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura. Ďalším z hostí bol Chargé d'Affaires Švajčiarskeho veľvyslanectva Claude Barbey (na snímke vľavo), ktorý slávnostne prestrihol pásku spolu s ekonomickým námestníkom FN L. Pateura Ing. Miroslavom Lenárthom.

Image

Ako poznamenal pri slávnostnom akte Leo Martin, najväčšie ťažkosti súviseli s dozvedením spomínaných troch prístrojov na Slovensko a vybavením potrebných povolení, vrátane žiadostí na odpustenie cla a DPH. Náklady na prepravu zariadení, ich rozobratie a následnú montáž či zaškolenie personálu na prácu s nimi, sa vyšplhali na cca 5 miliónov slovenských korún.

„Som veľmi rád, že sa to napokon po niekoľkých mesiacoch úsilia podarilo a že sú prístroje na Slovensku a budú slúžiť slovenským pacientom,“ konštatoval konzultant Švajčiarskej agentúry pre rozvoj a spoluprácu Leo Martin a poprial nemocnici veľa úspechov pri liečbe s novou technikou.

Riaditeľ odboru zdravotnej starostlivosti sekcie zdravia MZ SR MUDr. Eugen Nagy v závere slávnostného aktu poďakoval zástupcom Švajčiarskej konfederácie ich úsilie a realizáciu  projektu, v rámci ktorého dostali 3 zdravotnícke zariadenia vo východoslovenskom regióne röntgenové prístroje zlepšujúce dostupnosť liečebno-preventívnej starostlivosti v tomto regióne.

Image  

Text k foto: Na prevádzku RTG prístroja už nemocnica získala povolenie a preto ním už mohli byť vyšetrení prví pacienti


Slávnostného odovzdania röntgenového prístroja vo FN L. Pasteura Košice sa zúčastnili:

- Claude Barbey, Chargé d'Affaires, Swiss Embassy
- Leo Martin, konzultant Swiss Agency for Development and Cooperation, koordinátor projektu
- PhDr. Jaroslava Hurná, poverená riaditeľka odboru zahraničných vzťahov MZ SR
- MUDr. Eugen Nagy, poverený riaditeľ odboru zdravotnej starostlivosti sekcie zdravia MZ SR
- Ing. Miroslav Lenárth,
ekonomický námestník FN L. Pasteura Košice
- MUDr. Ladislav Virág, námestník riaditeľa FN L. Pasteura Košice
- RNDr. Jaroslava Oravcová, PR manažér-hovorca FN L. Pasteura Košice
- MUDr. Ivan Bernasovský, zástupca prednostu Kliniky rádiodiagnostiky a nukleárnej medicíny

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 20 august 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001