COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 27. februára 2021. Sviatok má Alexander zajtra má sviatok Zlatica .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow Pracovníci Kliniky pre infekčné choroby zachránili mladú pacientku s hepatitídou
Pracovníci Kliniky pre infekčné choroby zachránili mladú pacientku s hepatitídou Formátovať pre tlač

23 júl 2007    

O život mladej ženy s hepatitídou typu B bojovali niekoľko dní pracovníci Kliniky pre infekčné choroby L. Pasteura Košice. Osemnásťročné dievča z okresu Revúca previezli na toto pracovisko z okresnej nemocnice vzhľadom na to, že sa jeho zdravotný stav zhoršoval. Vo FN L. Pasteura Košice sa vďaka intenzívnej liečbe podarilo stav pacientky zvládnuť a 18-ročná dievčina sa zanedlho bude môcť vrátiť do normálneho života.

„Pacientka bola privezená veľmi ťažkom, kritickom stave. Bola veľmi žltá, zvracala a kvôli zmenám v laboratórnych parametroch i poruchám vedomia sme sa obávali o jej život,“ konštatuje prednosta Kliniky pre infekčné choroby FN L. Pasteura Košice prof. MUDr. Ivan Schréter, CSc., podľa ktorého hladiny bilirubínu v krvi pacientky spočiatku stále stúpali a žlté sfarbenie kože bolo u nej čoraz intenzívnejšie.

Bilirubín je to žlté farbivo, ktoré sa tvorí pri rozpade červeného krvného farbiva hemoglobínu. Keď je pečeň poškodená, nevylučuje sa primerane z tela a jeho množstvo v krvi stúpa, čoho prejavom je charakteristické žlté sfarbenie pokožky a očných bielok.

„U spomínanej pacientky hladiny bilirubínu v krvi v prvých dňoch od hospitalizácie stále stúpali a stav vedomia sa tiež niekoľko dní nezlepšoval. Pre akútne poškodenie pečene svedčili výrazne zvýšené pečeňové testy, porucha tvorby bielkovín a hromadenie vody v brušnej dutine. No najzávažnejšou okolnosťou bol stav jej vedomia - bola mimoriadne spavá. Aj ďalšie ukazovatele potvrdzovali ťažké poškodenie pečene, preto sme sa dokonca obávali, že bude potrebná transplantácia pečene. Pozorovali sme zjavné znaky zlyhávania pečene, ktoré môže vyústiť v najhoršom prípade do smrti,“ vysvetľuje prof. MUDr. Ivan Schréter, CSc.,

Liečba pacientky spočívala vo výžive infúziami, dostávala tiež potrebnú medikamentóznu liečbu a pracovníci Infekčnej kliniky FN L. Pasteura Košice starostlivo monitorovali a udržiavali jej vnútorné prostredie.

Hepatitída typu B sa prenáša krvou a človek sa týmto vírusovým ochorením môže nakaziť okrem iného vnútrožilovom podávaní drog, tetovaní alebo piearcingu. V tomto prípade pripadá do úvahy ako možná príčina práve nedávno urobený piearcing alebo tetovanie, ktoré si dala urobiť dievčina pred necelým rokom.

„Chcel by som varovať pred takýmto skrášľovaním, hlavne ak sa robí niekde pri mori alebo na ulici. Pri výbere kozmetických salónov, v ktorých tetovanie alebo piearcing prevádzajú, treba dbať na veľkú opatrnosť. Netreba podceňovať riziko použitia nesterilných ihiel,“ zdôrazňuje prof. MUDr. Ivan Schréter, CSc., ktorý tiež odporúča očkovanie proti hepatitíde.

S hepatitídou typu B sa žiaľ stále stretávame, hlavne u dospelých. Do roka liečime na Infekčnej klinike FN L. Pasteura Košice niekoľko závažných stavov, pritom by sa tomu dalo predísť očkovaním. Dnes sa už povinne očkujú všetci novorodenci (od roku 1998) a tiež adolescenti v jedenástom roku života (od r. 2004), nakoľko bol práve u mladých ľudí pozorovaný v ostatných rokoch najväčší výskyt hepatitídy typu B.

Pacientka ďakuje zdravotníkom za záchranu života

Ako konštatovala už takmer vyliečená pacientka, ktorá strávi vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice ešte niekoľko dní, prvé dni strávené v nemocnici si takmer vôbec nepamätá.

„Bolo to so mnou vážne, teraz si už uvedomujem, že som takpovediac ušla hrobárovi z lopaty. Ďakujem celému personálu, ktorý sa o mňa veľmi príkladne staral. Viem, že lekári a sestry sa o mňa veľmi báli,“ konštatuje 18-ročná pacientka, ktorá si už piearcing z nosa i uší odstránila a ľutuje, že si ho vôbec dala urobiť.

Podľa prof. MUDr. Ivana Schrétera, CSc., bude musieť mladá žena spočiatku obmedzovať športovú aktivitu a bude mať aj isté stravovacie obmedzenia. Avšak časom sa vráti do normálneho života, aj keď jej pečeň bude pravdepodobne do istej miery postihnutá.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 23 júl 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001