COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 27. februára 2021. Sviatok má Alexander zajtra má sviatok Zlatica .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow Zdravotných ťažkostí a kolapsov z horúčav pribúda
Zdravotných ťažkostí a kolapsov z horúčav pribúda Formátovať pre tlač

19 júl 2007    

Počet pacientov s kolapsom a inými zdravotnými ťažkosťami z pretrvávajúcich horúčav vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice pribúda. V internej ambulancii Centrálneho prijímacieho oddelenia na Rastislavovej 43 ošetrili v priebehu utorka za 24-hodín 45 pacientov, z nich osem po kolapse z tepla. Sedem ľudí s rôznymi diagnózami museli hospitalizovať.

Podľa primára MUDr. Juraja Mózeša prichádzajú na ošetrenie hlavne starší ľudia, ktorí sa buď pohybujú v čase najväčších páľav na priamom slnku, alebo nedodržujú pitný režim.

„Problémom je, že hlavne starším ľuďom sa v takomto teple nežiada jesť ani piť. Piť sa však treba nútiť, aj keď človek nepociťuje smäd,“ zdôrazňuje MUDr. Juraj Mózeš, podľa ktorého vysoký počet pacientov so zdravotným ťažkosťami z tepla svedčí o tom, že ľudia extrémne horúčavy podceňujú.

„Treba si uvedomiť, že nebezpečný nie je len pobyt na slnku, ale aj zdržiavanie sa v prehriatych nevetraných miestnostiach. Či už sa človek pohybuje vonku alebo vnútri, mal by prijímať v takýchto teplých dňoch veľa tekutín a často sa ochladzovať vlažnou vodou, hlavne na zátylku. Odporúčam používať aj klimatizáciu, avšak s rozumom. Zdravý je tak nanajvýš 10-15 stupňový rozdiel medzi teplotou vonku a vnútri,“ radí MUDr. Juraj Mózeš.

V internej ambulancii CPO na Triede SNP 1 ošetrili od utorňajšieho do stredajšieho rána 19 pacientov v spojitosti s teplom. Z nich šesť bolo privezených kvôli kolapsu a jedného museli hospitalizovať. U piatich ďalších sa objavili zdravotné problémy po konzumácii alkoholu.

Primár MUDr. Jozef Kolinovský preto varuje pred konzumáciou alkoholických nápojov v tomto teple.

„Piť alkohol v týchto horúčavách je mimoriadne nebezpečné a to hneď z viacerých dôvodov. Alkohol je močopudný, v dôsledku čoho dochádza k strate tekutín. Spôsobuje tiež rozširovanie ciev, čím sa znižuje tlak krvi a krv sa zahusťuje, dôsledkom čoho je slabšie okysličenie mozgu. Alkohol tiež zvyšuje metabolizmus a produkciu tepla v organizme a znižuje prah citlivosti človeka na smäd. Preto je lepšie po alkoholických nápojoch v priteplých dňoch radšej nesiahať,“ hovorí MUDr Jozef Kolinovský.

Medzi močopudné patri aj kofeinové a chinínové nápoje,  preto by aj kávu a tonik v horúčavách mali ľudia prijímať len v obmedzenom množstve.

„Odporúčam tiež obmedziť konzumáciu mlieka, kvôli tomu, že telo potrebuje vynaložiť veľa energie na jeho spracovanie. Samozrejme, obozretní by sme mali byť počas horúčav aj pri výbere jedálnička. Namieste je obmedziť konzumáciu ťažkých jedál, jesť by sme mali hlavne veľa zeleniny a ovocia s vysokým obsahom vody ako sú uhorky, paradajky, melóny, broskyne a podobne,“ konštatuje  MUDr. Jozef Kolinovský, ktorý varuje aj pred priveľmi studenými nápojmi. Spôsobiť totiž môžu podráždenie slizníc a následný zápal hrdla a žalúdka.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 19 júl 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001