COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 27. februára 2021. Sviatok má Alexander zajtra má sviatok Zlatica .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow Prvé dva operačné zákroky na zúžených krčných tepnách pomocou karotického stentingu
Prvé dva operačné zákroky na zúžených krčných tepnách pomocou karotického stentingu Formátovať pre tlač

09 júl 2007    

Pracovníci I. Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód FN L. Pasteura Košice zrealizovali minulý týždeň prvé dva operačné zákroky na zúžených krčných tepnách pomocou najmodernejšej liečebnej metódy na východnom Slovensku.  Podstúpil ju 63-ročný pacient a 68-ročná pacientka so zúženou cievou zásobujúcou mozog, ktorej priemer bolo potrebné rozšíriť.

Takzvaný karotický stenting predstavuje miniinvazívnu operačnú metódu, pri ktorej sa do krčných (karotických) tepien zavádza kovová výstuž, nazývaná stent. Cieľom operačného zákroku je rozšíriť priechod zúženej krčnej tepny a  obnoviť  tak zásobovanie mozgu krvou. Doteraz sa takéto výkony robili iba operačnou metódou v celkovej anestézii, zatiaľ čo karotický stenting je vnútrocievny výkon v lokálnej anestézii. Jeho ďalšou výhodou je skrátená doba hospitalizácie i rekonvalescencie. Ak je pozákrokový priebeh bez komplikácii, pacient môže už po 2 dňoch nemocnicu opustiť.

Zúženie krčných tepien a následné nedokrvenie mozgu je u pacientov často príčinou mozgovej mŕtvice, ktorá patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia a chronického poškodenia zdravia. Zavedenie stentu do krčnej tepny pomáha predísť následkom nedokrvenia mozgu jednoducho a šetrne.

Stent je špeciálna kovová trubička z veľmi jemného pletiva, ktorá sa zavádza sa do zúženej tepny pomocou kontroly kontrastnými látkami a malých dávok röntgenového žiarenia. To operatérovi umožňuje počas výkonu neustále sledovať stent a jeho správne umiestnenie. Kovová trubička sa potom v mieste zúženia rozšíri, a tým obnoví pôvodný priemer tepny a zásobovanie mozgu krvou. Metóda implantácie stentu je oproti štandardnému chirurgickému riešeniu oveľa šetrnejšia.

Karotický stenting previedli u prvých dvoch pacientov v spolupráci s českými kolegami ordinári pre intervenčnú rádiológiu MUDr. Štefan Forgáč a MUDr. Matúš Ďžugan, podľa ktorých dopadli obe operácie výborne. U pacientov sa po operácii nevyskytli žiadne komplikácie a dva dni po zákroku mohli byť z nemocnice prepustení.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 09 júl 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001