14. novembra si každoročne pripomíname Svetový deň diabetu. Cukrovka alebo diabetes mellitus je chronické ochorenie látkovej premeny cukrov, tukov a bielkovín a patrí medzi najrozšírenejšie ochorenia na svete. V posledných rokoch sa epidemicky rozširuje a hovorí sa o pandémii cukrovky. V súčasnosti je vo svete viac ako 450 miliónov diabetikov.
Nedávny prieskum zistil, že vyše 7% obyvateľov Slovenska trpí cukrovkou, pričom vo vyšších vekových skupinách je tento podiel násobne vyšší. Podľa štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií bolo v roku 2018 na Slovensku registrovaných vyše 355 tisíc ľudí s cukrovkou a každý rok pribudne vyše 20 tisíc nových.
COVID-19 ovplyvnil aj život diabetikov
Diabetológovia vyzývajú pacientov, aby s nimi naďalej pravidelne komunikovali a dodržiavali zásady predpísanej liečby, aj napriek náročnému pandemickému obdobiu. Vplyvom protiepidemiologických opatrení totiž dochádza k poklesu návštev u lekára, k obmedzeniu diétnej stravy, k zhoršeniu kvality stravovania (napríklad vplyvom finančných následkov krízy) či napríklad k negatívnemu psychickému nastaveniu, ale aj k nedostatku pohybu či k stresu. „V súvislosti s infekciou SARS-Cov2 sa taktiež v súčasnosti diskutuje aj o možnom vplyve koronavírusu na vznik cukrovky. Počas liečby ťažších foriem ochorenia COVID - 19 sa v nemocnici podáva hormonálny liek dexametazón, ktorý môže viesť k rozvoju tzv. steroidnej cukrovky, alebo môže zhoršiť hodnoty cukru u pacienta so známou cukrovkou," uviedol diabetológ IV. Internej kliniky MUDr. Martin Javorský, PhD.
Normálna hladina krvného cukru nalačno je 4 až 6 mmol/l
Diabetes mellitus je skupina metabolických ochorení, pre ktorú je typická zvýšená hladina krvného cukru. Rozlišujeme niekoľko typov tohto ochorenia. Vysvetľuje MUDr. Javorský:
„Cukrovka 1. typu je výsledkom zničenia beta-buniek podžalúkovej žľazy (pankreasu), ktoré tvoria hormón inzulín. Väčšinou postihuje mladých ľudí do 30 rokov a prejavuje sa zvýšeným smädom, častým močením či chudnutím. Liečba inzulínom je u cukrovky 1. typu nevyhnutná od začiatku - ide o život zachraňujúcu liečbu. Tá spočíva aj v diéte, pohybovej liečbe, a podávaní inzulínu. Ľudia s cukrovkou 1. typu predstavujú približne 10% všetkých diabetikov. Okolo 80-90 % pacientov sú diabetici 2. typu, typicky stredného veku a starší ľudia, s nadváhou až obezitou, u ktorých sa spočiatku vytvára dostatočné množstvo inzulínu. V dôsledku preplnenia buniek tukmi je účinok inzulínu oslabený, čo vedie k vzostupu krvného cukru a tukov. Preto hlavným cieľom liečby je obnovenie citlivosti buniek na inzulín a to predovšetkým znížením telesnej hmotnosti, diétou, zvýšením pohybovej aktivity a liekmi - antidiabetikami. V priebehu ochorenia dochádza aj u ľudí s cukrovkou 2. typu k zníženiu tvorby inzulínu a vtedy je nutná liečba inzulínom. Zvyšujúci sa výskyt obezity u mladých ľudí a dokonca detí vedie k tomu, že cukrovka 2. typu (niekedy nazývaná „starecká cukrovka") sa v súčasnosti môže diagnostikovať aj u detí a mladých dospelých. Tehotenská cukrovka je prechodné zvýšenie krvného cukru počas tehotenstva, ktoré potom vymizne. Pri každom tehotenstve sa vykonáva vyšetrenie cukru po vypití sladkého čaju (glukózový tolerančný test) a v prípade potvrdenia tehotenskej cukrovky je nutná liečba diétou, prípadne inzulínom, aby sme predišli poškodeniu plodu a matky. U žien, ktoré prekonali tehotenskú cukrovku ,sa častejšie v priebehu rokov vyvinie cukrovka 2. typu, preto aj po úspešnom tehotenstve je nutná pravidelná kontrola krvného cukru."
Okrem cukrovky 1. typu, 2. typu a tehotenskej cukrovky existujú aj ďalšie špecifické formy cukrovky spôsobené napríklad liekmi, poškodením podžalúdkovej žľazy, genetickými poruchami alebo infekciami.
Cieľom liečby je zamedziť vzniku náhlych a dlhodobých komplikácií a umožniť čo najviac hodnotný život
Dlhodobé zvýšenie krvného cukru poškodzuje najmä tenké cievy očí, obličiek a nervov, ale taktiež vedie k častejšiemu výskytu zúženia až upchatia veľkých ciev srdca, mozgu a dolných končatín. Neliečená alebo nedostatočne liečená cukrovka preto môže viesť až k obávaným komplikáciám, teda k oslepnutiu, zlyhaniu obličiek, infarktu srdca, cievnej mozgovej príhode a ochrnutiu či amputácii dolných končatín.
Udržať hladinu krvného cukru dlhodobo v dobrých hraniciach je často neľahká úloha, predovšetkým u ľudí s cukrovkou 1. typu, ktorí musia skĺbiť stravovanie (odhadujú množstvo cukru v každom jedle), pohybovú a inzulínovú liečbu. „Inzulín si pacienti obyčajne pichajú tzv. inzulínovým perom). Ovládať vzťahy medzi množstvom jedla, pohybu a dávkou inzulínu pacientom pomáha sebakontrola krvného cukru prenosným meračom - glukomerom. Pacienti s „labilnou" cukrovkou 1. typu, u ktorých napriek dodržiavaniu diétno-režimových opatrení dochádza k častým výkyvom krvného cukru, môže pomôcť aj inzulínová pumpa," uviedol MUDr. Javorský. Ide o dômyselné zariadenie, ktoré v malých dávkach pumpuje inzulín do podkožia cez tenkú hadičku, ktorú má pacient neustále pripevnenú na tele. Obrovským prínosom pri liečbe najmä cukrovky 1. typu sú tzv. senzory glukózy, ktoré priebežne a automaticky merajú hodnotu cukru v podkoží každých 5 - 15 minút. Poskytujú teda neustály prehľad o hodnotách cukru v tele a tiež umožňujú posielať napr. zvukové varovanie o hroziacom poklese cukru (hypoglykémii). Najmodernejšie inzulínové pumpy, ktoré sú na Slovensku dostupné, sú schopné komunikovať so senzorom a automaticky zastaviť inzulínovú pumpu, čo je výhodné najmä v spánku.
Náhla komplikácia menom hypoglykémia
Inzulín, ale aj niektoré tabletové antidiabetiká, môžu spôsobiť príliš výrazné zníženie krvného cukru - tzv. hypoglykémiu („nízky cukor"). Tá sa obyčajne prejavuje ťažkosťami ako hlad, slabosť, potenie, bolesti hlavy, búšenie srdca, závraty, dvojité videnie, ospalosť či dokonca poruchy vedomia. Prvou pomocou je v takom prípade napiť sa sladkého čaju, ovocného džúsu alebo hroznového cukru. Ak je rodinný príslušník svedkom ťažkej hypoglykémie u diabetika (upadnutie do bezvedomia), musí neodkladne kontaktovať rýchlu lekársku pomoc a podať injekčne glukagón, teda hormóm, ktorý zvyšuje krvný cukor. Od roku 2020 je dostupný aj glukagón formou nosového spreja, avšak bez úhrady poisťovňami.
V liečbe ochorenia sledujeme neustály technologický pokrok
V liečbe cukrovky možno vidieť technologický pokrok so zdokonalením aplikátorov inzulínu (inzulínové perá), inzulínovej pumpy, prístrojov na domácu sebakontrolu krvného cukru - glukomerov a sofistikovaných systémov na kontinuálne monitorovanie podkožného cukru počas 5 - 10 dní (CGMS). Stále obmedzené sú možnosti liečby transplantačnej. Zatiaľ čo cukrovke 1. typu predchádzať nevieme, prevencia cukrovky 2. typu možná je. Znížením hmotnosti a pravidelným pohybom možno znížiť výskyt novej cukrovky 2. typu až o dve tretiny.
|