V UN L. Pasteura záujemcom preventívne vyšetria znamienka
|
|
|
|
|
Lekári z Kliniky dermatovenerológie Univerzitnej nemocnice L.Pasteura Košice
a UPJŠ LF sa aj tento rok zapoja do Európskeho dňa melanómu,
ktorého 12. ročník sa koná v pondelok 18. mája.
V rámci preventívnej akcie si môžu záujemcovia nechať bezplatne vyšetriť existujúce znamienka, ako aj iné typy kožných nádorov.
„Výskyt zhubných nádorov kože má za posledné dekády hrozivo narastajúci trend
a niektoré z nich, ako je napríklad zhubný melanóm patria medzi najzhubnejšie nádory vôbec. Ľudia sa pri zmene znamienka ešte často obávajú vyšetrenia odborníkom. Stále existuje predsudok, že ak sa znamienko vyreže, môže sa zmeniť na rakovinu. Veríme, že aj táto preventívna akcia prispeje k tomu, aby ľudia svoje „šošovičky krásy ukázali skôr, ako sa premenia na zabijakov,“ konštatuje primár kliniky MUDr.Tomáš Kampe.
Na vzniku zhubných nádorov, predčasného starnutia pleti a ďalších kožných zmien sa vo veľkej miere podieľa nadmerné a nekontrolované slnenie. Preto budú súčasťou akcie aj informácie o tom, ako si pri pobyte na slnku neublížiť. „Tí, ktorí sa vystavujú slnku bez ochranného krému riskujú. Preto dnes u niektorých tridsiatnikov vidíme na koži zmeny, ktoré boli v minulosti typické len vo vysokom veku“, podotýka dermatológ.
Vyšetrenia v rámci Európskeho dňa melanómu sa budú realizovať
v ambulantnej časti Kliniky dermatovenerológie na 8.poschodí lôžkového monobloku
na Triede SNP 1 v čase od 9:00 do 13:00 hod.
|
Pridal: Mgr. Ladislava Šustová
|
Naposledy zmenené ( 18 máj 2015 )
|
|
|