COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 27. februára 2021. Sviatok má Alexander zajtra má sviatok Zlatica .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow Sú amalgámové zubné plomby nebezpečné?
Sú amalgámové zubné plomby nebezpečné? Formátovať pre tlač

07 december 2006    

Európska únia zvažuje zákaz alebo obmedzenie používania amalgámu v stomatológii. Dôvodom je zvýšený únik ortuti v krematóriách pri spaľovaní tiel. Z amalgámových zubných plomb sa tiež vylučuje do organizmu ortuť, ktorá je vo väčších množstvách pre človeka nebezpečná. Obavy z ohrozenia ľudského zdravia však podľa prednostky I. Stomatologickej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura prof. MUDr. Nedy Markovskej, CSc. nie sú namieste. Amalgámová zubná plomba nepredstavuje pre ľudské zdravie vážnejšie riziko. 

„Napriek zlej povesti amalgámu, používanie moderných amalgámových zubných plomb neohrozuje markantne ľudské zdravie. Vážnejšie problémy môžu vzniknúť iba u ľudí, ktorí na túto látku reagujú citlivo, pretože sú alergickí na niektoré kovy, ktoré plomba obsahuje. Toxicita prichádza do úvahy u ľudí s dokázanou precitlivenosťou na ortuť a iné kovy, dôležité je aj bezprostredné vyleštenie výplne po ošetrení,“ hovorí prof. MUDr. Neda Markovská, CSc., podľa ktorej sa amalgámové zubné plomby neustále skvalitňujú.  

Cieľom inovácie je nielen zlepšovanie ich úžitkových vlastností, ale i hľadisko uvoľňovania  ortuti z amalgámu. Moderný amalgám bez G2-fázy ma väčšiu tlakovú odolnosť, je stabilnejší proti korózii a  neuvoľňuje ortuť. Výplne z takéhoto amalgámu sú pevnejšie, nemajú toľko sekundárnych kazov, nekorodujú a vydržia dlhšie – niekedy aj vyše 20 rokov. 

 „Je snahou znižovať postupne spotrebu amalgámu, no pre jeho používanie hovoria jeho vlastnosti. V prvom rade je to relatívne kvalitný a ekonomický dostupný materiál na bežné praktické použitie. Má dobré úžitkové vlastnosti, ako je pevnosť, odolnosť, trvanlivosť, manipulácia, modelácia a spracovateľnosť. No a v neposlednom rade kompozitné materiály – svetlom tuhnúce  (takzvané biele plomby) ako plastické výplne nie sú zatiaľ schopné úplne nahradiť v niektorých indikáciách kvalitný strieborný amalgám. Hlavne na stoličkách - miestach plne zaťažených žuvacím tlakom – nemáme za amalgám vyhovujúcu náhradu,“ vysvetľuje prednostka I.  Stomatologickej kliniky FN L. Pasteura. 

V súčasnom období sa podľa jej slov pôvodný konvenčný amalgám u nás už eliminoval. Nie je vôbec dostupný na našom trhu, pretože bol nahradený moderným  amalgámom bez  fázy gama 2. Napriek tomu, že je relatívne neškodný, odporúča sa obmedziť alebo vylúčiť jeho použitie u tehotných a dojčiacich žien a u detí predškolského veku.  

Najlepšou alternatívou amalgámu a výplňovej terapie vôbec je protikazová prevencia. Dodržiavanie zásad ústnej hygieny totiž chráni pred zubným kazom, ktorý zuby poškodzuje. Namieste je čistenie chrupu dvakrát denne, najmä večer pred spaním, používanie fluoridových zubných pást a iné formy fluoridácie. Udržiavať zdravý chrup pomáha aj vyvážená  strava s obmedzením cukrov a pravidelná kontrola chrupu u zubného lekára (už od obdobia úplného prerezania mliečneho  chrupu) a výchova pacienta.

 Čo je to amalgám

Amalgám je zmes z kovového prášku – stomatologický amalgám vzniká zmiešaním prášku striebra, zinku a medi s ortuťou do formovateľnej pasty. Aj keď to znie neuveriteľne, používal sa už pred stáročiami. Už v roku 659 pred Kristom bola v Číne známa pasta, ktoré sa skladala z ortute, striebra a zinku. Prvé záznamy o jej používaní ako zubnej výplne pochádzajú zo 16. storočia.

V USA sa amalgám zaviedol v roku 1833 a zakrátko vyvolal prvú známu „amalgámovú vojnu“. V roku 1845 bol tento materiál kvôli toxickému účinku ortuti zakázaný, no už o 14 rokov sa opäť dostal na trh. Systematické skúmanie vlastností a účinkov amalgámu prebieha prakticky od devätnásteho storočia. Praktická a cenovo dostupná metóda ošetrovania zubov má do dnešných dní tak svojich priaznivcov, ako aj odporcov. Amalgám sa ale dosiaľ z trhu vytlačiť nepodarilo. Jednak pre jeho nesporné výhody a tiež preto, že výsledky skúmaní nepriniesli presvedčivé výsledky o jeho markantných negatívnych dopadoch na ľudské zdravie a navyše sa tento stomatologický materiál neustále vylepšuje. 

 

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 07 december 2006 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001