COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je utorok 2. marca 2021. Sviatok má Anežka zajtra má sviatok Bohumil/Bohumila .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Moderná sofistikovaná metóda liečby najmä pre pacientov s nádorovými ochoreniami kostnej drene
Moderná sofistikovaná metóda liečby najmä pre pacientov s nádorovými ochoreniami kostnej drene Formátovať pre tlač

10 október 2013    

UNLP Košice zriadila nové pracovisko, s novou náplňou práce na Klinike hematológie a onkohematológie (KHaOH): Pracovisko liečebných aferéz, jediné svojho druhu na východnom Slovensku.

Image

V uplynulých dňoch sme začali s komplexnou službou - liečebné aferézy všetkých druhov, ktoré v súčasnosti využíva moderná medicína, pre všetky zdravotnícke zariadenia v košickom aj prešovskom kraji, v prípade záujmu a potreby aj pre ďalšie regióny Slovenska.
Pracovisko realizuje výkony s multidisciplinárnym využitím, predovšetkým v hematológii a onkohematológii (najmä ochorenia krvi a kostnej drene), ale aj v nefrológii, neurológii, imunológii, vnútornom lekárstve a i.
„Zameriavame sa na realizáciu separácií kmeňových buniek, liečebné leukaferézy, plazmaferézy, erytrocytaferézy, tromboaferézy, podľa záujmu plánujeme aj niektoré nadštandardné výkony, ako je imunomodulácia a p.,“ upresňuje MUDr. Ivana Tresová, ktorá separácie na novozriadenom pracovisku uskutočňuje.
„Ide o metodiku určenú na konkrétne špecifické situácie a diagnózy, ktorá častokrát predchádza medikamentóznu liečbu pre rýchlosť jej účinku, alebo ju dopĺňa, niekedy zmierňuje jej nežiaduce účinky. Existuje aj diagnóza, kde plazmaferéza je dokonca jedinou možnosťou liečby,“ objasňuje primárka KHaOH MUDr. Natália Štecová.

Dva krvinkové separátory sú umiestnené priamo na KHaOH na 8. poschodí monobloku na Triede SNP 1. Separácie sa budú vykonávať nielen u hospitalizovaných, ale aj u ambulantných pacientov, pre plánované aj urgentné stavy.
 „U niektorých pacientov, najmä onkohematologických ide pri využití aferézy o okamžité zníženie rizika ohrozenia života. U neurologických pacientov dokáže napríklad zmierniť, ba až odstrániť neurologické príznaky. Separáciou sa dá predísť nevratnému zlyhaniu obličiek a potrebe dialýzy pri mnohopočetnom myelóme  a týmto liečebným postupom sa môže znížiť  aj riziko cievnej mozgovej príhody pri extrémnych hodnotách krviniek,“ dopĺňa MUDr. Ivana Tresová.

Režim pracoviska:
neodkladné - vitálne: 24 hodín 7 dní v týždni
urgentné: víkendy a sviatky v dennom čase, alebo vo všedné dni po pracovnom čase 
rutínne/plánované:   počas pracovného času vo všedné dni

Doteraz neboli vytvorené podmienky na poskytovanie celej škály týchto aferéz a v dostatočných počtoch. V porovnaní so západoslovenským regiónom sa na východe vykonávalo doposiaľ 10-krát menej týchto výkonov .
„Cieľom je skvalitniť poskytovanú zdravotnú starostlivosť našim pacientom a zabezpečiť jej lepšiu dostupnosť u indikovaných stavov vo východoslovenskom regióne a zároveň ponúknuť aj odborníkom ostatných medicínskych odborov ďalšiu možnosť liečby,“ dodáva riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ladislav Rosocha, MPH.
  
Aferézy sú plne hradené zdravotnými poisťovňami.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 11 október 2013 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001