COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je utorok 2. marca 2021. Sviatok má Anežka zajtra má sviatok Bohumil/Bohumila .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Európsky deň melanómu 2013
Európsky deň melanómu 2013 Formátovať pre tlač

14 máj 2013    

Aj v tomto roku sa Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice pripojila k preventívno-osvetovej akcii pri príležitosti Európskeho dňa melanómu, ktorý tento rok pripadol
na 15. mája. Počas oficiálneho trvania preventívnej akcie naše dermatovenerologické ambulancie, vyšetrili takmer 150 ľudí a v jednom prípade zachytili bazocelulárny karcinóm.

Image
         
                     

Cieľom preventívneho projektu, do ktorého sa zapojilo vyše 30 európskych krajín, vrátane Slovenska, je zvýšenie informovanosti populácie o možnom nebezpečenstve materských znamienok a slnečného žiarenia a zdôraznenie významu a postavenia dermatovenerológov ako lekárov najviac vzdelaných v tejto oblasti.
           Primár Kliniky dermatovenerológie UN L. Pasteura Košice MUDr. Tomáš Kampe upozorňuje, že práve prílišné slnenie, návšteva solárií a prípadne aj mechanické poranenia kožných znamienok môžu spôsobiť najzhubnejší kožný nádor – melanóm: „Opatrnosti pri opaľovaní nikdy nie je dosť a podceňovaťnetreba ani príležitostnú kontrolu kožných znamienok.“
Melanómy predstavujú asi 3% všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože. „Opatrní by mali byť najmä ľudia s bledým typom kože či mnohopočetnými znamienkami a tie osoby, u ktorých sa rakovina kože vyskytla v rodine,“ varuje primár MUDr. Tomáš Kampe.
           Vyššiemu riziku vzniku rakoviny kože, ktorá každoročne postihuje milióny ľudí na celom svete, podliehajú aj ľudia, ktorí sa vystavujú nadmernému slnečnému žiareniu.
          Včasná diagnostika, účinná a cielená liečba umožňujú znižovať riziko a počet úmrtí na toto ochorenie. Prevencia melanómu spočíva najmä v pravidelných dermatologických prehliadkach, ktoré by nemali zanedbávať najmä rizikové skupiny ľudí, ktorí sú vystavení slnečnému žiareniu napríklad počas športu, alebo ktorí sa dlhodobejšie zdržiavajú na slnku počas práce.
          Zhubných kožných nádorov neuveriteľne pribúda a čo je horšie, rakovina kože sa presúva z vyšších vekových skupín medzi mladších, a dnes neobchádza dokonca ani dvadsaťročných. “Medzi najčastejšie sa vyskytujúce zhubné druhy kožných nádorov patria bazalióm, spinocelulárny karcinóm a malígny melanóm, pričom práve ten patrí medzi najzhubnejšie nádory vôbec,“ informuje primár Kliniky dermatovenerológie MUDr. Tomáš Kampe a dodáva: „K podozrivým zmenám materských znamienok, ktoré môžu upozorniť na zhubný proces, patrí najmä akákoľvek náhla zmena veľkosti, farby, tvaru, štruktúry, vznik asymetrie, svrbenie, bolesť, zápal, mokvanie, prípadne krvácanie znamienka. V takomto prípade je potrebné bezodkladne vyhľadať dermatovenerológa.“
          Samotné vyšetrenie nie je vôbec bolestivé. Dobrým pomocníkom je, okrem skúseností odborníka, aj digitálny dermatoskop. Špeciálna kamera zosníma znamienko a zväčšenina na obrazovke počítača uľahčí lekárovi zistiť, či predstavuje pre svojho nositeľa riziko.
Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 15 máj 2013 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001