Dnes je nedeľa 20. októbra 2019. Sviatok má Vendelín zajtra má sviatok Uršula .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania

    


Domovská stránka
Unikátna okamžitá rekonštrukcia prsníkov po mastektómii Formátovať pre tlač

26 september 2012    

V týchto dňoch sa na Klinike plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie vedenej primárom MUDr. Róbertom Sabovčíkom podarila lekárom unikátna operácia. Tzv. okamžitá rekonštrukcia prsníkov po mastektómii, ktorá nasledovala po včasnom odhalení nádoru v jeho začiatočnom štádiu, trvala takmer 8 hodín. Počas jedného zákroku sa totiž uskutočnili naraz dve operácie: onkologická –obojstranné  odstránenie  prsných žliaz s nádorom a následne okamžitá rekonštrukcia prsníkov s využitím vlastného tkaniva pacientky. Podstúpila ju 48-ročná pacientka, ktorá chce ostať v anonymite. Operácia bola jednou z prvých na Slovensku.

Image

Tohtoročné júnové mamografické vyšetrenie odhalilo v oboch prsníkoch pacientky chorobné zmeny a následne odobratá vzorka potvrdila začiatočné štádium rakoviny. Po konzultácii daného stavu s onkológmi a pacientkou sa rozhodol  primár kliniky MUDr. Róbert Sabovčík spolu so svojím  operačným tímom v zložení: MUDr. Oleg Turkin, PhD., MUDr. Viktor Jabur a MUDr. Marián Kavečanský,  pre moderný spôsob operačnej liečby. „Pacientke sme odstránili tkanivo prsnej žľazy z oboch prsníkov pri zachovaní kožného krytu a v druhej časti operácie sme ho ihneď nahradili jej  vlastným tukovým tkanivom z oblasti podbruška. Z tohto tkaniva sme následne vymodelovali dva prsníky,“  opísal zákrok MUDr. Jabur a doplnil, že „je dôležité, aby žena aj po onkologickej operácii prsníkov odchádzala z nemocnice ako žena.“ 
Operatéri sa zhodujú v tom, že tento moderný prístup v onkologickej chirurgii je výnimočný aj pre psychický stav ženy, lebo práve strata prsníka môže spôsobiť psychické ťažkosti až depresiu, ktorá je jedným z rizikových faktorov vzniku alebo návratu nádorového ochorenia. Vo svete je tento spôsob operačnej liečby u pacientok mimoriadne žiadaný. Vďaka záujmu chirurgov Kliniky plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie sa sústavne vzdelávať a odvahe pustiť sa do moderných spôsobov chirurgickej liečby nádorových ochorení prsníka majú aj slovenské pacientky s touto diagnózou šancu viesť po všetkých stránkach plnohodnotný život.

 

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 03 október 2012 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001