COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je streda 28. októbra 2020. Sviatok má Kevin zajtra má sviatok Klára .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka
ZDRAVIE: Prečo sa vám na krku a chrbte tvoria uzlíky? Formátovať pre tlač

02 marec 2011    

Uverejnené 23.2.2011:
autor: Anka HNÁTOVÁ  

Bolí každého? Prečo sa vám na krku a chrbte tvoria uzlíky? Čo spôsobuje, že chrbtica praská a bolí väčšmi v zime?

Všade samé uzlíky

      Ak si bežne nahmatáte boľavé uzlíky na záhlaví alebo nad lopatkami, nejde o malichernosť.
      Tuhé uzlíky nevzniknú zo dňa na deň. Okrem času potrebujú poškodené chrbtové svalstvo. Časť z neho riadi pohyb, druhá zodpovedá za sed, ľah aj postoj. Za ideálnych okolností sa do jednotlivých činností zapájajú striedavo a hlavne správne. Sedavý spôsob života, obezita a jednostranné zaťažovanie chrbta však ideálu neprajú. Niektoré svaly sa skracujú, iné ochabujú. Výsledkom je nebezpečná svalová nerovnováha. Ak neprichádza náprava v podobe cvikov na posilnenie a uvoľnenie chrbta, nastupujú bolesti. Ak sa pridá emocionálny stres, svaly stvrdnú a napnú sa. Keď vás ani to neprinúti zapracovať na zlepšení, koledujete si o seknutie alebo o bolesti, ktoré bránia v pohybe.

MÁLO MINERÁLOV

      Hrdinská samoliečba vedie k stvrdnutým uzlíkom. Sú príznakom pokročilejšieho poškodenia svalstva. „Citlivé miesta vo svaloch si nahmatáte aj ako tvrdšie pruhy, pretože niektoré svalové vlákná už stuhli. Bolia spontánne alebo po zatlačení, pričom bolesť vyžaruje,“ hovorí rehabilitačná lekárka MUDr. Tatiana Cicholesová z Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach. Zdureniny v sedacom svale spôsobujú bolesť bočnej a zadnej strany nohy. Tie na záhlaví zodpovedajú za bolesť hlavy, v šijových svaloch zasa za problémy horných končatín. Pri stlačení uzlíkov môžete pociťovať aj nepríjemné tŕpnutie v končatinách. „Môžu sa tvoriť v celom tele a vedú k nim zdanlivo nevinné činnosti. Napríklad telefonovanie, pri ktorom držíte slúchadlo hlavou, a nie rukou. Na vine býva aj úraz, znížená činnosť štítnej žľazy, nízka hladina estrogénov, cukrovka, dna, chronické infekcie, nedostatok vitamínu B, takisto málo horčíka, draslíka a iných iónov,“ menuje lekárka.

AKO ICH LIEČIŤ?

      Miesto prehrejte suchým teplom - fénom alebo termoforom. Po zahriatí by vám uzlíky mal niekto rozmasírovať. „Môže to pomôcť, no s tvrdším pruhom nepohne,“ odporúča lekárka ruky odborníka. Pomôžu obstreky s lokálnym anestetikom, terapia laserom či ultrazvukom, elektroliečba či plynové injekcie, pri ktorých sa do podkožia aplikuje dávka oxidu uhličitého. Okrem iného zlepší výživu a prekrvenie tkanív. „Pomáha aj bankovanie či zavedenie suchej ihly. Do piatich minút zdureninu uvoľní,“ prezrádza odborníčka. Rovnaký efekt prináša aj bolestivé ihlovanie, keď sa do stuhnutého miesta opakovane vpichujú na krátky čas suché ihly.
      Tuhšie tkanivo sa rozpustí a upokojí, stiahne sa aj prípadný zápal. „Pri úspešnej suchej ihle alebo ihlovaní bolesť okamžite ustupuje. V menej závažných prípadoch stačí podstúpiť jednu alebo dve procedúry, no ak máte boľavých uzlíkov viac, suché ihly musíte dostávať dlhšie, aj dvakrát týždenne,“ dodáva rehabilitačná lekárka.

ŽIADNA BANALITA

      Zbavili ste sa ich? Pravda je taká, že ak sa vám uzlíky raz vytvorili, urobia to zas. „Bez ďalšej terapie hrozí opotrebovanie a preťažovanie úponov väzov, kĺbových štruktúr, ktoré sa končia poškodením platničiek. Stenčujú sa, pretože z nich uniká voda. Sú oslabené a pri prudšom pohybe sa jedna alebo niekoľké môžu vyklenúť. Na zmenu výšky platničky reagujú aj stavce. Tvorbou výrastkov, ktoré spôsobujú bolesti a bránia v pohybe,“ vymenúva lekárka a dodáva, že hrozivým prognózam sa dá predísť. Zistením príčiny a jej odstránením v každom veku. „Už sedemročné deti prichádzajú s bolesťami hlavy, pretože majú na záhlaví stvrdnuté body. Bez včasnej odbornej pomoci dospejú ku skolióze alebo ku skorým degeneratívnym zmenám platničiek. Hrozí, že ak začnú aktívne športovať, nikdy nedosiahnu vrchol. Prihodilo sa to dvom korčuliarkam. V šestnástich museli so športom skončiť. Mali silné bolesti chrbta a len preto, že sa poriadne neliečili,“ uzatvára MUDr. Cicholesová.

ŠTEKLITE SA

Ak sa vám váš chrbát čo i len trochu nepozdáva, robte niečo. Už aj stuhnuté svalstvo na krku alebo pod lopatkou svedčí o poškodení chrbtových svalov a má byť dôvodom na návštevu lekára. Vyšetrí vás, naučí správne sedieť a ležať. Nevyhnutná je aj úprava postoja, pohybového režimu amnohokrát rehabilitácia. Pozor!
      Chrbát by ste si mali uvoľňovať a posilňovať denne, minimálne desať minút. Pomáha špeciálne cvičenie pod dohľadom odborníka, v ktorom pokračujte aj doma. Svalstvo sa rovnako poteší Pilatesu, joge alebo kalanetike. Neprecvičujte si však iba chrbát, ale aj chodidlá. Majú k sebe bližšie, ako sa zdá. „Ak nájdeme uzlíky okolo chrbtice, určite sú i na chodidlách,“ radí lekárka reflexnú masáž chodidiel, ktorá uvoľní aj stuhnuté svalstvo na chrbte. Chodidlá si precvičíte, ak si po nich prstom píšete číslice, chodíte po bočných hranách nôh a odťahujete malíček od ostatných prstov.

ZASUŇTE BRADU

      Správne dýchajte. Pri nádychu a výdychu nehýbte plecami, je to najčastejšia chyba. Preťažujete si svalstvo šije. Dýchajte len do bránice, je hlavným dýchacím svalom. Stiahnite panvové dno, brucho a uložte si ruky pod rebrá. Pri nádychu by sa mali pohybovať od seba a nie do výšky. Dostatočne relaxujte. Chodievajte na prechádzky do prírody alebo si pozrite dobrý film. No neležte na bruchu, ale na boku. Platí to tak pre leňošenie, ako aj pre spánok. Hlava sa nesmie prepadávať do vankúša. Ak nemáte špeciálny, priestor medzi plecom a bokom hlavy vyplňte skrúteným uterákom. Keď spíte na chrbte, valčekom si podložte záhlavie.
      Správne seďte. Dodržiavajte pravidlo pravých uhlov medzi trupom a stehnami, ako aj medzi lýtkami a chodidlami. Hlavne však nepredsúvajte bradu, ale zasúvajte ju do chrbtice.
      „Hmotnosť hlavy vtedy spočíva na telách stavcov, čo je správne. Keď je predsunutá, jej hmotnosť sa sústredí na kĺby chrbtice a svaly sa zbytočne preťažujú,“ vysvetľuje MUDr. Cicholesová a dopĺňa, že ruky, plecia a lakte je potrebné tlačiť smerom nadol a dozadu.

Zdravá rada
Ak máte na chrbte boľavé uzlíky, v žiadnom prípade nechoďte do fitnescentra. Veľmi by ste si ublížili. Smiete tam znovu zájsť až po liečbe a porade s lekárom.

Iné uzlíky
Existujú aj uzlíky, ktoré sa netvoria vo svaloch, ale vo väzoch a v úponoch. Neprodukujú prenesenú bolesť, tvoria sa jednostranne a nenahmatáte ich ako tuhé pruhy. Aj s nimi však zájdite k lekárovi.

V zime bolí väčšmi
V lete neviete, čo je bolesť, v zime ste si už na ňu zvykli.
Nebolí vás chrbtica, ale svaly okolo nej.
Opora tela je poškodená alebo zablokovaná. Na koži sa vytvárajú hyperalgické zóny - bolestivé miesta. Pokožka pre ne citlivejšie reaguje na chlad. Svaly sa bolestivo zaseknú, ak nie ste dostatočne oblečení a prejdete z tepla do chladu. „Zima je len spúšťač problémov, nie ich príčina,“ nabáda MUDr. Cicholesová na návštevu lekára. Zimné bolesti totiž zvyčajne signalizujú aj reumatické ochorenia, predovšetkým Bechterevovu chorobu - typ artritídy, ktorá zasahuje chrbticu.

ČO ROBIŤ?
Lekár musí vylúčiť hypermobilný syndróm - zvýšenú pohyblivosť kĺbov. Pri chrbtici vzniká riziko, že jeden stavec sa voči druhému posunú dopredu alebo dozadu. „Môžu sa vrátiť späť alebo aj zaseknúť, čo riadne bolí,“ podotýka MUDr. Cicholesová. „Preťatie miechy vám síce nehrozí, no rozvinutá hypermobilita môže viesť k zosunutiu stavcov a k poruche pohyblivosti dolných končatín. Ak platnička zatlačí na nervové korene konského chvosta, môžete ochrnúť, neudržať moč a stolicu,“ varuje MUDr. Cicholesová.

AKO NEOCHRNÚŤ?
Relaxujte, hýbte sa a precvičjte chrbtové svaly. Dostatočne teplo sa obliekajte. Otužujte sa, ale chúlostivé partie si chráňte. Nebehajte s holými krížami a krkom ani s hlbokými výstrihmi. Pomôcť môže protireumatická bielizeň, ublížiť príliš ťažký alebo úzky odev. Nevhodné sú aj tesné podprsenky s úzkymi ramienkami, ktoré sa zarezávajú do pliec. Rovnako veľmi utiahnuté opasky. Trenie a tlak chrbtici neprospieva. Riskujete, aj keď si ráno umyjete vlasy, vyfénujete ich a s rozohriatymi svalmi vybehnete do chladu. „Nebezpečný je i spánok s mokrými vlasmi, hlavne ak sú dlhé, pretože ochladzujú svalstvo krčnej chrbtice,“ upozorňuje lekárka a vystríha aj pred obezitou. „Preťažuje kĺby a ničí chrbticu. Chudnutie musí byť pomalé a nesmie byť bez pohybu. Svalstvo vtedy ešte väčšmi ochabne a chrbtica sa neudrží v potrebnej pozícii,“ varuje rehabilitačná lekárka.

Seknutie po chorobe
Stáva sa vám, že vás sekne pod lopatkou alebo v krku po každej prekonanej chrípke?
„Je viac teórií, no ich spoločným menovateľom je fakt, že chrbtica je veľmi citlivá. Seknutie pri alebo po prekonanej viróze môže byť dôsledkom poškodenia svalov vplyvom zmeny enzymatických procesov, ktoré zavinili vírusy,“ ozrejmuje lekárka.

NEMÁ TO TAK BYŤ
Doprajte lekárovi pohľad na vás. „U zdravého človeka by sa to nemalo stávať. Chrbticu ešte nemusíte mať poškodenú nezvratne, možno iba zablokovanú v niektorej oblasti s následnou svalovou nerovnováhou, ktorá sa rozvinula ešte pred chrípkou. Správnym cvičením a liečbou to môžete opraviť,“ radí MUDr. T. Cicholesová. *

Počujete to praskanie?
Chrbtica vydáva hlasné zvuky pri každom pohybe.
Väzy chrbtice sú z elastických a kolagénových vláken. „Pri sede sa skrátia, pri vstávaní natiahnu,“ prezrádza špecialistka. „Vekom však strácajú pružnosť, preto chrbtica vydáva zvuky. Ak ich počúvate odjakživa, máte vrodených menej elastických vláken.“ Nie je však praskanie ako praskanie. „Keď naň nenadväzuje bolesť, je to v poriadku. Tá býva príznakom poškodených platničiek, do ktorých prenikol vzduch, a to už nie je maličkosť,“ varuje MUDr. Cicholesová.

JEDINÝ VŠELIEK
Pohyb, uvoľňovanie a posilňovanie chrbtového svalstva je povinné, aj keď chrbát puká bezbolestne. Vinou zlého spôsobu života vám hrozí vyklenutá platnička.

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001